Vědci z Pákistánu zjistili, že konzumace česneku může snížit hladinu cholesterolu. Tato zelenina je považována za silné přírodní léčivo a dá se aplikovat na širokou škálu nemocí a potíží. Může chránit i před infarktem, který v Česku postihne ročně na devět tisíc lidí.
Česnek funguje jako antibiotikum i antivirotikum. Kromě léčby chřipky by ale podle zjištění vědců z univerzity Aga Khan v pákistánském Karáčí mohl sloužit také jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním včetně infarktu. Pozitivní vliv zeleniny dokázali v publikované studii.
ČTĚTE TAKÉ: Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Podle vědců by pravidelná konzumace česneku měla snížit hladinu cholesterolu o 12 procent. A vede až k 17procentnímu poklesu hladiny triglyceridů, které tvoří většinu tuků v lidském těle. Česnek by rovněž měl mít pozitivní vliv na snížení krevního tlaku, dodává British Heart Foundation, charitativní organizace podporující výzkum srdečních chorob ve Velké Británii.
„Rychle rostoucí počet kardiovaskulárních onemocnění je hlavní hrozbou pro svět, což vyžaduje naléhavou potřebu intervence,“ zdůrazňuje studie. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny postihne infarkt v České republice každoročně devět tisíc lidí, tři procenta z nich nepřežijí. A všechna kardiovaskulární onemocnění byla v roce 2021 příčinou 41,8 procenta všech úmrtí v Česku, ukazují data ministerstva zdravotnictví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře