reklama

Převrat v Afghánistánu ohrožuje fotbalový šampionát. Katar podporuje Tálibán, varují Němci

Současný vývoj v Afghánistánu a nástup radikálního hnutí Tálibán k moci může mít překvapivou sportovní dohru. Ohrožuje totiž pořadatelství nejbližšího fotbalového mistrovství světa. Jeho odebrání Kataru požadují někteří němečtí politici kvůli tomu, že země podle nich podporuje Tálibán. Změna pořadatele z politických důvodů postihla letos například mistrovství světa v hokeji, které se původně mělo konat z poloviny v Bělorusku.

reklama

„Podporovatelé Tálibánu jako Katar nesmějí hostit fotbalové MS. Již nyní se musí uvažovat o jiném místě,“ napsal na svůj twitterový účet poslanec za sociální demokraty (SPD) Florian Post.

Podobně se vyjádřil zahraniční expert další německé parlamentní strany FDP Bijan Djir-Sarai. Požaduje, aby nyní velmi viditelné spojenectví mezi emirátem Katar a „emirátem Afghánistán“ ovládaným Tálibánem nezůstalo bez následků.

„Pokud Katar podporuje Tálibán nebo uznává jeho hrůzovládu, musí se z toho vyvodit důsledky. Není přece možné, aby takový stát organizoval jednu z nejdůležitějších sportovních událostí na světě,“ citoval Djir-Saraie nejčtenější německý deník Bild.

„Představa, že by podporovatelé Tálibánu pořádali mistrovství světa ve fotbale a propagovali se jako moderní země, by byla nepřijatelná,“ pokračoval mluvčí FDP pro zahraniční politiku.

To je také názor vojenského experta a mluvčího pro bezpečnostní politiku Strany zelených Tobiase Lindnera. „Je to děsivý obraz, když Katar stejným typem letadla létá s Tálibánem do Afghánistánu, zatímco USA odtud evakuují své občany do Kataru,“ poznamenal.

Pro Lindnera však tyto situace nejsou překvapením. „Podpora Tálibánu ze strany Kataru znovu ukazuje, jak chybné bylo rozhodnutí uspořádat tam mistrovství světa ve fotbale,“ dodal.

Tlak ze strany německých politiků sílí poté, co vyšlo najevo, že zástupci Tálibánu létají do Kandaháru, kde před 30 roky toto radikální islamistické hnutí vzniklo, v letadlech americké výroby Boeing C-17 Globemaster. Tedy stejnými typy strojů, které USA již několik dní používají k evakuaci svých občanů, cizinců i bývalých příslušníků místních afghánských sil z Kábulu.

V Kandaháru vítali šéfa Tálibánu

Jenže na letišti v Kandaháru nečekají na přistávající dopravní letadlo uprchlíci, ale uvítací výbor Tálibánu. Ze dveří letadla vystoupil mulla Baradar, považovaný za politického vůdce radikálních islamistů.

Na letadle šedé barvy však není napsáno tradiční US Air Force, ale Qatar Emiri Air Force. A má zcela totožný barevný odstín. „To, co na první pohled vypadá jako svět vzhůru nohama, nakonec jasně dokumentuje to, že pořadatel příštího mistrovství světa ve fotbale je považován za jednoho z nejbližších spojenců islamistů,“ poznamenal v textu deník Bild.

Za ještě skandálnější označil, že zatímco USA využívají katarskou leteckou základnu Al Udeid, ležící 35 kilometrů jihozápadně od hlavního města Dauhá, k převozu uprchlíků z Kábulu do bezpečí před Tálibánem, Katar ji využívá k převozu Tálibánců do Afghánistánu.

Tagy:
Německo Afghánistán US Air Force evakuace Katar USA Mistrovství světa v Kataru 2022 Qatar Emiri Air Force mulla Baradar

Hlavní zprávy

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz
USA

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Kdo byl hokejista Prokop, který si vzal život? Talent s budoucností a spoluhráč hvězd

Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Před časem se s ním totiž podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra je silně provázaná s českobudějovickým hokejem. Zahrál si ale i v jiných českých klubech i v zahraničí. Patřil také do mládežnických reprezentací.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

reklama