Světová média každý den přinášejí čerstvé statistiky o nakažených a vakcinovaných ze zemí po celém světě. Některé státy ale na tuto transparentnost nepřistoupily, a tak ostatní nemají kvalitní přístup k informacím, co se uvnitř těchto komunikačně uzavřených zón děje. Jak s nákazou bojují například Tanzanie, Turkmenistán nebo Severní Korea? Nikdo netuší.
Tři země, které ignorují globální sdílení koronavirových dat. Nikdo kvůli nim nemůže zavádět relevantní cestovní opatření, nikdo se nemůže poučit z osudu, který dané země potkal.
V africké Tanzanii žije přes 56 milionů lidí, přesto je ve státě údajně jen tolik nakažených jako například v některé české obci. Koronavirové statistiky už téměř rok uvádějí, že je v zemi 509 nakažených a 21 lidí tam na covid zemřelo. Tanzanie totiž už během loňského května rezignovala na jakékoli transparentní sčítání nakažených a trasování. Statistiky se proto vůbec nezměnily. Tamní prezident John Magufuli navíc odmítá koronavirové vakcíny.
Pod vládou zubaře
Pokud byla Tanzanie alespoň ochotná se několika nakažených dopočítat, asijský Turkmenistán neposkytuje vůbec žádná data. Světová zdravotnická organizace (WHO) a statistická centra tak ve všech kolonkách koronavirových statistik operují v kontextu Turkmenistánu s číslem nula. Upozornila na to americká CNN.
Ruští diplomaté jeli domů na drezíně. Vlaky z KLDR přes hranice nejezdí kvůli covidu
Osm zaměstnanců ruského velvyslanectví v severokorejském Pchjongjangu s rodinami strávilo déle než 34 hodin na cestě z KLDR do vlasti. Hranice nakonec museli překročit na ručně poháněné drezíně.
V zemi, kde žije zhruba pět a půl milionu obyvatel, vládne tvrdou rukou dlouholetý prezident a bývalý zubař Gurbanguly Berdimuhamedow. Většinu Turkmenistánu pokrývá poušť Karakum a lidé v ní mají potíže s chudobou i s porušováním lidských práv. Jak v zemi řádí covid, nemá nikdo z vnějšího světa ani ponětí.
Paradoxně nejvíce informačně propustnou je v souvislosti s koronavirem autoritářská Severní Korea. Země sice oficiálně nikdy nepřiznala, že by se v ní kdokoli nakazil, díky zpravodajům z Jižní Koreje ale o situaci v zemi existuje vcelku dost zajímavých informací.
Předně se KLDR potýká s obří chudobou a krizí zdravotnického systému. Před několika měsíci dokonce tamní vůdce Kim Čong-un nakázal zabíjet psy, aby se lidé nasytili masem z těchto mazlíčků. Mimoto údajně spustil vývoj koronavirové vakcíny, a ačkoli nepřiznal, že by v zemi covid byl, zakázal rybaření, aby občané neinfikovali mořskou vodu.
Trojici výše uvedených zemí spojuje mocná politická garnitura, zlehčování koronaviru, zpochybňování oficiálních vakcín a absence svobodných médií, která by mohla o situaci ve státech relevantně psát. Tyto země většinou zavádějí jen lehká koronavirová opatření jako například nošení roušek.