Prezident Pavel se v Izraeli setkal s rodinami rukojmích. Budu o nich jednat v Kataru, slíbil

Petr Pavel při návštěvě Izraele

Petr Pavel je druhý den v Izraeli

Příbuzní rukojmích, kterých se zmocnilo palestinské radikální hnutí Hamás při říjnovém teroristickém útoku na jižní Izrael, žádali českého prezidenta Petra Pavla při jeho dvoudenní návštěvě Izraele, aby s dalšími spojenci usiloval o dohodu týkající se propuštění zbývajících zhruba 130 zadržených. Pavel už na začátku cesty v pondělí poznamenal, že to bude jedním z témat jeho středečního jednání v Kataru s emírem Tamimem bin Hamad Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammad Attíjou. Katar se snaží zprostředkovat jednání mezi Hamásem a Izraelem.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na útok Hamásu, který v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1 200 lidí a asi 240 osob unesli. Hnutí, které Evropská unie i Spojené státy pokládají za teroristickou organizaci, stovku rukojmích koncem listopadu propustilo a na 130 lidí dál zadržuje.

ČTĚTE TAKÉ: V Gaze byl těžce zraněn populární herec. Hvězdu seriálu Fauda zasáhla střepina granátu

Otec jednoho z unesených médiím řekl, že jeho syn Tal společně se svojí rodinou byl na návštěvě příbuzných v kibucu Beeri u Pásma Gazy. Sám bydlí zhruba 12 kilometrů od hranice. „V 6:20 jsme slyšeli v naší oblasti rakety. Není to něco, z čeho bychom normálně byli vystrašení. Každý dům má kryt,“ řekl. „Ale tohle ráno jsme hned pochopili, že něco je jinak. Na Izrael bylo vystřeleno více než tisíc raket,“ poznamenal.

Hamás v kibucu Beeri vypaloval domy, nalezeno v nich poté bylo víc než 100 civilních obětí. „Zabíjeli spící lidi, ženy, muže, seniory, děti,“ řekl otec uneseného muže. Domy podle něj teroristé také ničili bagry. Po dvou dnech dostala rodina informaci, že dům je zcela zničený, nebyla v něm ale nalezena mrtvá těla. Rodina jeho syna byla unesena do Gazy.

Talova manželka, osmiletý syn i dcera, které je 3,5 roku, se do Izraele vrátili v rámci první dohody o návratu rukojmích výměnou za palestinské vězně. „Tal je stále v Gaze. Věříme, že je naživu, ale nemáme žádné informace. Je zde i velký problém s Červeným křížem, který se nesnaží pomáhat. Říkají, že je Hamás na místo nepustí. Nevěřím tomu,“ řekl otec.

„Je tam přes 130 rukojmích, včetně žen, které jsou denně znásilňovány. Část z nich je určitě těhotná. Vyzýváme izraelskou vládu k okamžitému zajištění propuštění rukojmích. Všechno zastavte, učiňte nabídku, vyjednejte dohodu,“ řekl otec. „Rodiny zadržených nenechají nikoho ve vládě a v parlamentu na pokoji, dokud všichni rukojmí nebudou propuštěni,“ dodal.

„Žádal jsem i českého prezidenta: ,Spojte se se všemi zeměmi, které podporují Izrael. Je to Německo, Rakousko, Spojené státy a další. A naléhejte na vyřešení tohoto problému,‘“ řekl. „Jen naši přátelé k tomu mohou přimět Katar, Egypt i samotný Izrael,“ dodal.

Prezident Pavel při tiskové konferenci uvedl, že je velmi těžké slibovat lidem, kteří se bojí o své příbuzné, že se pro ně něco udělá. „Vyjádřit jim lítost nepomůže. Oni ten příběh prožívají už 102 dní, žijí v obrovské nejistotě, zda jsou jejich blízcí ještě naživu – a jestli ano, tak co si prožívají,“ poznamenal Pavel.

Rodinám rukojmích proto nedával žádné plané sliby. „Řekl jsem jim, že to jediné, co pro ně mohu udělat, je oslovovat státníky, kteří mají v rukou nástroje. A jedním z nich je například katarský emír, ke kterému mířím v úterý odpoledne. Katar je snad jedinou zemí, která má opravdu nejsilnější páky na vedení Hamásu,“ vysvětlil prezident.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Děsivý útok v Izraeli. Řidič auta najel do lidí, jedna žena zemřela, zraněných jsou desítky

Tagy:
Izrael Evropská unie Pásmo Gazy Palestina Hamás Katar USA Tamím bin Hamad Sání Petr Pavel Rukojmí kibuc Beeri Chálid bin Muhammad Attíjou