Při cestách do zahraničí je třeba uložit si číslo první pomoci, radí lékaři

S příchodem léta dochází častěji k zdravotním úrazům, při kterých hraje nejdůležitější roli čas. Obzvlášť v zahraničí pak mohou nastat komplikace vycházející z neznalosti systému, kontaktů nebo z jazykové bariéry. Uložení telefonního čísla první pomoci může zachránit život, a lidé by tak neměli tuto přípravu podceňovat, upozorňují lékaři.

Osmadvacetiletá Lucie Čihulová loni v létě na lodi v Chorvatsku uklouzla a dopadla na schody. Od té doby se neobejde bez kolečkového křesla. „Strašně jsem se bála, protože když necítíte nohy, tak první, co vás napadne, je, že máte poraněnou míchu nebo něco takového. Člověk si to neumí ani představit, co za šok přijde,“ vypráví pacientka neurorehabilitační kliniky AXON. Situace byla podle ní o to horší, že nikdo z přítomných netušil, co má dělat. „Bylo nás tam asi deset a nikdo nevěděl ani číslo, aby mohl zavolat pomoc,“ doplňuje Čihulová.

V létě úrazů přibývá

Lékaři upozorňují, že během léta úrazů přibývá, protože si lidé užívají volno a ztrácejí ostražitost. „Léto je bohužel období, kdy dochází k daleko častějšímu výskytu úrazů. Ať už na silnici nebo při různých sportovních a rekreačních aktivitách,“ upozorňuje primářka neurorehabilitační kliniky AXON Jarmila Zipserová. Podobný úraz, jako se stal Lucii Čihulové, se na dovolené může stát každému z nás. Proto je důležité vědět, co máme v dané situaci dělat. „Pokud se budeme pohybovat v evropských zemích, tam většinou vytáčíme linku 112. Vždy je ale dobré uchovat si upozorňovací SMS, která je klientům operátorů posílána při vstupu do cizí země. Tam by měli najít i číslo na tísňovou linku,“ říká Jana Poštová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Důležitá telefonní čísla

Policie Hasiči Záchranka Tísňová linka
Chorvatsko 192 193 194 112
Slovensko 158 150 155 112
Itálie 113 115 118 112
Řecko 100 199 166 112

Správné telefonní číslo nestačí

Podle Poštové je také dobré vědět, jak se chovat do příjezdu záchranky. „Management je na místě události opravdu velmi důležitý. Tuto funkci vykonává už operátor na tísňové lince. Pokud slyšíme zpoza hovoru nějaké další lidi, tak je vždy požádáme, aby šli například mávat na sanitku, udělali dobrou přístupovou cestu. Další člověk se může starat přímo o toho raněného a s dalším člověkem hovoříme,“ podotýká Poštová. Základním pravidlem také je se zraněným, pokud mu nehrozí bezprostřední nebezpečí, nehýbat.

Tagy:
cestování úraz Chorvatsko první pomoc tísňové volání Neurorehabilitační klinika AXON Jana Poštová zdravotnická záchranná služba