Počet nakažených klíšťat je extrémní, tvrdí experti. Kde je situace nejhorší?

Infikovaná klíšťata jsou problém nejen u nás

V některých částech ČR je extrémní počet nakažených klíšťat

Dávejte si při procházkách přírodou dobrý pozor. V některých částech naší země je extrémní počet nakažených klíšťat. Hygienici varují, že v těchto dnech jsou tito nepříjemní parazité velmi aktivní. Mají k tomu ideální počasí.

V zahradách, na loukách, v parcích i v lese – tam všude teď číhá malé velké nebezpečí zvané klíště. Přímo v Olomouci je přitom aktuálně počet klíšťat přenášejících nemoci nejvyšší z celé země, pohybuje se až na šedesáti procentech.

ČTĚTE TAKÉ: Nebezpečná bakterie z vody se šíří Českem, zabíjí častěji. Jak poznáte příznaky legionelózy?

„Jsem celkem lapač na klíšťata. Minule jsem si byla zaběhat v parku, běhala jsem jenom po betoně a stejně si nějaké donesla,“ poznamenala jedna z obyvatelek Olomouce pro CNN Prima NEWS. Nebezpečí se týká i zvířat. „Teď zrovna jdeme na vytahování, protože má jedno klíště v tříslech a kamarádka je veterinářka, tak se o to postará. Vloni neměl snad žádné za celou dobu, ale teď už má snad třetí nebo čtvrté,“ dodala jedna z pejskařek.

Když klíšťata útočí: Případů encefalitidy je dvakrát více než loni. Jak se účinně chránit?

Dvakrát vyšší počet případů klíšťové encefalitidy a značný nárůst boreliózy. Taková je současná situace v Česku v porovnání s rokem 2023 podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Sezóna parazitů, kteří přenáší tyto nemoci, navíc začala v letošním roce s předstihem. Klíště si přitom najde jen asi každý druhý člověk. Připomeňte si, jak se chránit a před jakými příznaky se mít na pozoru.

Podle expertů je v současné době aktivita klíšťat celorepublikově vysoce nadprůměrná. „Nejvyšší je v jižních Čechách a potom na Šluknovském výběžku, takže úplně vlastně na severu Čech,“ upřesnil meteorolog CNN Prima NEWS Martin Adamovský.

Příčinou nadbytku klíšťat je podle Libora Mazánka z Krajské hygienické stanice Olomouc počasí. „Je vlhko a dostatečná teplota,“ vysvětlil.

Riziko nákazy od klíštěte je v olomouckých parcích v současné době velmi vysoké. Podle hygieniků ale existuje několik zásad, které když dodržíte, tak právě toto riziko výrazně snížíte.

„Většinou jsou v těch skrytých stinných místech. Takže pokud si sednete na posekaný trávník, tak tolik neriskujete. Základem je si po každém pobytu v přírodě prohlédnout důkladně celé tělo,“ zmínil Mazánek.

Nebezpečný parazit se totiž nepřisaje hned, ale někdy až za několik hodin. Teprve po přisátí riziko nakažení nejčastěji lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou prudce roste. Nakažených je letos podstatně více než vloni ve stejném období.

„U lymské boreliózy máme hlášených od začátku roku 506 případů, pro srovnání vloni šlo o 416. A u klíšťové encefalitidy jde o 26 případů. Vloni touhle dobou jich bylo 14,“ upozornila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Podle odborníků je důležité se po odstranění klíštěte sledovat. Pokud místo výrazně zarudne nebo vám po několika dnech stoupne teplota, okamžitě vyhledejte svého praktického lékaře.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při alergii nemusíte trpět. Základem je nepodcenit příznaky, uleví inhalace, radí odborník

Tagy: