reklama

Příběh českého kameníka: V zahraničí studoval od 15 let. Učaroval mu neobvyklý mramor

/ fotografií

Začínal jako osamělý student na prestižní škole v cizím městě i zemi. Teď patří k nejlepším kameníkům u nás. Seznamte se s Josefem Hojdarem, kterému učaroval bračský mramor, a přečtěte si jeho neobvyklý příběh.

reklama

Úspěch českého kameníka

Josef Hojdar měl štěstí, že mohl na prestižní kamenické škole v Chorvatsku studovat. Neměl to přitom vůbec jednoduché. Jako 15letý kluk muset odjet daleko od rodiny do cizí země, žít na internátě bez jazykových znalostí a bez přátel. Postupně ale všechny nesnáze překonal a školu vystudoval. V Chorvatsku nějakou dobu zůstal a pracoval zde jako kameník ve své vlastní dílně. V současnosti střídá pobyty jak v rodném Česku, tak v Chorvatsku.

K tématu

Učarovaly mu kameny, které lze nalézt jen na ostrově Brač. Prý jich zde je až 14 druhů a Josef Hojdar se specializoval právě na práci s nimi. Zejména kámen, který je směsicí vápence a mramoru, je hlavní devizou jeho práce.

O kvalitě bílého bračského kamene věděli ostatně už staří Římané – a nejen oni. Jsou z něj postaveny katedrály v Šibeniku a Trogiru, spousta veřejných budov ve Splitu, ale také parlament ve Vídni a v Budapešti, mnoho státních a veřejných budov v Bělehradě, hotely na černohorském pobřeží i v Soči na pobřeží Černého moře. Bílý bračský mramor je žádaný.

Příběh úspěšného kameníka Josefa Hojdara a jeho dílo můžete zhlédnout také ve videu.

Pod šikovnýma rukama Josefa Hojdara tak vyrůstají a rodí se úžasná díla, která oslovují širokou veřejnost a zajišťují mu tak další možnosti seberealizace. Od prvních kousků, které vytvářel v improvizované dílně za internátem a jeho zákazníky byli především lidé z nejbližšího okolí, kterým z kamene tesal domovní čísla nebo vývěsní štíty, přešel ke složitějším a propracovanějším skvostům.

K tématu

České, slovenské i chorvatské klienty oslovuje jako majitel firmy Stone Imperial, která se specializuje právě na jedinečný mramor z Brače. Mezi oblíbená díla patří nejrůznější vázy, mísy, koupelnové doplňky, obklady nebo pracovní desky.

Podívejte se i na další díly pořadu Řemeslo nenahradíš.

Práce kameníka

Kameník je svým způsobem umělec, který tvoří nesmrtelná díla z kamene. Setkáváme se s nimi prakticky na každém kroku –⁠ vydlážděné ulice, obrubníky, kamenné kašny, sochy, balustrády, ozdobná průčelí, ale i menší díla jako koupelnové a kuchyňské desky, doplňky, sošky, ornamenty. A nezapomínejme ani na díla na místech posledního odpočinku –⁠ náhrobky, desky, tesané symboly na hrobech. To všechno jsou díla kameníků.

Některá jsou za staletí nahlodaná zubem času, ale jsou tu s námi stále. Připomeňme si dokonalá díla sochařských velikánů, jako byl třeba Matyáš Braun –⁠ jeho výzdoba hospitálu Kuks, barokní sochy na Karlově mostě, sochařská výzdoba zámecké brány na Konopišti či antické božstvo v paláci Clam-Gallas.

Moderní umění kamenických mistrů připomíná zase obložení pavilonů stanic metra I. P. Pavlova nebo Malostranská. Mezi jedny z nejstarších zachovaných uměleckých děl patří Boží muka Jana Blediny v Jilemnici, která se datují do roku 1597. Podobná, dokonce o pár desetiletí starší, jsou k vidění na Hradecku.

Práce kameníka není lehká.
Práce kameníka není lehká.
Zdroj: Josef Hojdar

Lidská existence je pomíjivá, ale v takových výtvorech, jako jsou právě díla kameníků, přetrvává duch člověka staletí a mnohdy i tisíciletí. A proto my dodnes můžeme obdivovat práci starých mistrů, jejichž jméno je už jen pouhou vzpomínkou, ale kamenické dílo stále hmatatelnou ukázkou lidské dovednosti a umu.

Cech kameníků v Česku

Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, kterou zaštiťuje právě cech kameníků, připravuje své žáky v těchto oborech:

  • sochař, kameník, střelmistr, technik lomu, restaurátor kamene, kamenosochař, závodní lomu, důlní měřič, grafik, architekt, bezpečnostní technik, osazovač kamene, projektant, designový návrhář, programátor CNC strojů, technik úpravny kamene.
Tagy: škola Chorvatsko student české řemeslo kameník mramor
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Zaorálek je excelentní ministr, říká jeho nástupce Birke. Chce zůstat i starostou Náchoda
Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Další články
reklama
reklama