Bitcoin překonal hranici 100 tisíc dolarů
Celosvětově nejznámější kryptoměna bitcoin trhá rekordy. Hodnota digitální měny ve čtvrtek ráno poprvé překonala hranici 100 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Ve své historii zažila nejen výrazné vzestupy, ale také pády s posměšky ze strany skeptických investorů. Jak vypadaly začátky slavné kryptoměny a kolik stála nejdražší pizza, která byla první zdokumentovanou směnou virtuální měny za zboží? Projděte si klíčové momenty v historii bitcoinu!
Růst hodnoty bitcoinu podle agentury Reuters podpořila očekávání, že budoucí americký prezident Donald Trump vytvoří ve Spojených státech příznivé regulační prostředí pro digitální měny. Trump během předvolební kampaně sliboval, že vytvoří strategické zásoby kryptoměny bitcoin a podpoří její domácí těžbu tak, aby se Spojené státy staly celoplanetárním centrem této technologie.
Bitcoin dosáhl rekordní hodnoty jen několik hodin poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) chce jmenovat Paula Atkinse, který je podle agentur považován za zastánce kryptoměn.
Vznik bitcoinu
K začátku sítě bitcoin se musíme vrátit do roku 2009. Dodnes není jasné, zda byla vytvořena skupinou lidí nebo jedním člověkem. Zakladatel či zakladatelé vystupují pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Ten také stojí za manifestem, který představuje myšlenku decentralizované sítě fungující ve virtuálním prostoru.
V lednu téhož roku byl vytěžen první blok a síť bitcoin začala fungovat. Nakamoto vytěžil blok v hodnotě 50 bitcoinů a je známý pod pojmem blok genesis. Následně se k síti mohli připojit i další uživatelé a zájemci. V říjnu došlo i k nacenění měny, kdy jeden dolar představoval 1 390 bitcoinů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bitcoin, měna budoucnosti pro obyčejné lidi. Budeme svědky jeho neuvěřitelného růstu, říká Petr Macko
Nejdražší pizza na světě
Na jaře 2010 dochází k prvnímu zásadnímu milníku. První bitcoinová transakce se totiž odehrála 22. května. Může za ní programátor jménem Laszlo Hanyecz, který na bitcoinové fórum napsal svůj záměr koupit si pizzu. „Zaplatím 10 tisíc bitcoinů za pár pizz… možná si dám dvě, nějaké větší, ať mi zbyde i na zítra,“ napsal tehdy Laszlo.
The two infamous pizzas purchased with #bitcoin by Laszlo Hanyecz on May 22, 2010, would now be worth $𝟮𝟵𝟬,𝟬𝟬𝟬,𝟬𝟬𝟬. pic.twitter.com/nEAmBfjEB5
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) December 31, 2020
Po chvilce už měl ve svém obývacím pokoji dvě pizzy z řetězce Papa John’s. Zaplatil za ně skutečně 10 tisíc bitcoinů, což dnes představuje 932 milionů dolarů. Jak je to v přepočtu na české koruny? Přes 22 miliard korun. Laszlo ale své osudové transakce nelituje. „Tenkrát neměly bitcoiny žádnou hodnotu a myšlenka, že bych si za ně koupil pizzu, mi přišla neuvěřitelná,“ uvedl dříve pro New York Times. Na jeho počest slaví kryptoměnová komunita Bitcoin Pizza Day.
Začátky nákupu bitcoinů za měny
V roce 2011 dochází k vytvoření hned několika platforem, kde se dala směnit měna za bitcoiny. Například Britcoin, který umožňoval směnu za britské libry, nebo BitMarket.eu, který umožňoval převod eur za bitcoiny.
V polovině roku dochází k další medializaci bitcoinu. Portál WikiLeaks a další organizace totiž umožnily přijímat bitcoiny jako příspěvek. Tehdy kapitalizace kryptoměny dosáhla jednoho milionu dolarů. Přesto hodnota dosahovala jen 32 dolarů. Na konci roku 2011 se pak bitcoin dal pořídit za pouhých pět dolarů. Přesto se jednalo o přelomový rok. O bitcoinu se totiž začalo hovořit na konferencích po celém světě.
Dosažení první velké mety
Bitcoin se do popředí médií dostává zejména v roce 2013, kdy překonává metu 1 000 dolarů za bitcoin. Proč takový náhlý zájem? Mohou za to i německé úřady. Na podzim totiž bitcoin uznaly jako plnohodnotný soukromý platební prostředek.
Jak se těží bitcoiny
Kryptoměnu bitcoin si můžeme buď koupit nebo si ji opatřit těžbou. Jde o velmi složitý proces. Zjednodušeně se dá říci, že jde o způsob, kdy spolu mezi sebou těžaři závodí nad vyřešením matematické úlohy. Těžba kryptoměny je tedy technické řešení příkladu. Nalezení správného řešení je čistě náhodné a závisí na výkonu strojů, které hledají výsledek. Nejde tedy o schopnost samotného těžaře. Limitem je číslo, nastavené v každém okamžiku tak, aby se v celé síti podařilo najít řešení právě řešených bloků průměrně jednou za deset minut. Nalezení řešení je tedy tím obtížnější, čím výkonnější je celá síť.
Cena tehdy vystřelila až na 1 242 dolarů. Poté ale došlo k prudkému poklesu. Negativní zprávou také bylo, že se bitcoin stal velmi oblíbený ve zločinecké komunitě. Po razii v říjnu 2013 zabavila FBI asi 26 tisíc bitcoinů po zatčení tvůrce webové stránky Silk Road. Ta působila jako online tržiště a fungovala jako jedno z prvních moderních darknetů. To mělo za následek, že se dynamický růst zastavil a na větší skok si museli oblíbenci bitcoinů počkat delší dobu.
Země pomáhají bitcoinu růst
Větší nárůst hodnoty bitcoinů můžeme sledovat až v roce 2017. Tehdy cena překročila unci zlata, která činila 1 286 dolarů. Bitcoin se také stával důvěryhodnější, protože několik zemí začalo kryptoměnu uznávat. Například Japonsko označilo bitcoin jako legitimní alternativu k jenům.
V témže roce padá další milník, tedy hranice 20 tisíc dolarů. Následně se ale během pár hodin hodnota bitcoinu zřítila. Propad dosáhl téměř 85 procent a cena se snížila na 3 200 dolarů.
Pandemie nezastavila oblibu kryptoměn
Začátek roku 2020 byl ve znamení celosvětové pandemie koronaviru. Bitcoin to ale nezastavilo a atakoval hodnotu 29 tisíc dolarů. V polovině dubna byla dokonce pokořena meta 64 tisíc dolarů. Růstu pomohla Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), která schválila spuštění 11 burzovně obchodovaných fondů (ETF), které sledují cenu bitcoinu.
Druhým faktorem bylo blížící se půlení neboli halving. Jedná se o předem známou událost, se kterou pracuje algoritmus nejznámější kryptoměny. Během halvingu se dvakrát zmenší počet bitcoinů, které se uvolní do sítě (vytěží) každých deset minut. Bitcoiny se tak staly o něco vzácnější. Jejich celková nabídka je pak omezena na 21 milionů kusů.
Za raketovým růstem stojí Trump
Současný růst můžeme pozorovat od prezidentských voleb ve Spojených státech. Před 5. listopadem totiž byl bitcoin na 73 tisících dolarech. Po vítězství republikána Donalda Trumpa ale došlo k velkému skoku. Trump se totiž v kampani profiloval jako fanoušek kryptoměn. Zmínil také, že vytvoří strategické zásoby a podpoří jeho domácí těžbu.
Pět dní po volbách překonal bitcoin metu 80 tisíc dolarů a 20. listopadu už byl pokořen milník 90 tisíc dolarů. Od volebního klání tak došlo k raketovému nárůstu o 30 procent. Kromě Trumpa pomáhá k vyšší hodnotě i pravidelný čtyřletý cyklus bitcoinu, který pohání tzv. halvingy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz