Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti COVID-19. Ústav a evropská léková agentura je budou prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1 506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky.
SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Ústav upozorňuje na to, že očkování podstupují i lidé, kteří mají závažné zdravotní problémy či více nemocí najednou. „V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,“ popsal SÚKL.
Do statistiky úmrtí jsou zahrnuty i případy, kdy člověk zemřel na infekci koronavirem po první nebo druhé dávce vakcíny. Podle ústavu bývá relativně často hlášena jako nežádoucí účinek očkování infekce koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Žádná z vakcín ale nechrání před onemocněním stoprocentně. Maximální ochrana očkovaného navíc nastává s určitým odstupem po druhé dávce, takže onemocnění může běžně vypuknout po první nebo krátce po druhé dávce očkování. Žádná z vakcín nemůže chorobu způsobit.
Ústav informace o případech úmrtí po očkování zkontroluje a doplní k nim dokumentaci. Následně je posílá do evropské databáze nežádoucích účinků. V databázi se shromažďují případy ze všech zemí, v kterých je vakcína registrována. Všechny případy úmrtí, které mohly souviset s podáním vakcíny, se následně hodnotí.
Po očkování dodržujte třídenní klidový režim
Kdyby výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci. Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna byla většina úmrtí vysvětlena zhoršením už existujících nemocí.
Podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, která zatím SÚKL obdržel, zpravidla odpovídají očekávaným reakcím, které byly popsány v klinických studiích. Ústav ve čtvrtek uvedl, že nejčastěji lidé hlásili takové reakce, které odpovídají příznakům chřipky, jako je zvýšená teplota, horečka, zimnice, bolest hlavy, svalů či kloubů, nevolnost či únava. SÚKL proto doporučuje lidem po očkování třídenní klidový režim. Pokud se očkují lidé na jednom pracovišti, doporučuje SÚKL jejich postupnou vakcinaci tak, aby nežádoucí účinky u pracovníků neovlivnily chod pracoviště.
K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, mělo v Česku ukončené očkování zhruba 273 500 lidí, dalších asi 629 100 lidí zatím dostalo jen jednu očkovací dávku. V ČR se očkuje třemi vakcínami, které jsou registrovány v EU, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.