Falešná pozitivita a registr (zdroj: CNN Prima NEWS)
O tom, že přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou rozdílné výsledky testů na koronavirus, jsme vás už informovali. Po reportáži Jany Schillerové, kterou společně s manželem laboratoř vyhodnotila jako falešně pozitivní, jste nám posílali svoje zkušenosti. I když jde o falešný poplach, jste automaticky v celostátním registru vedeni jako nakažení. U koho se lze domáhat vymazání z evidence? Poradíme vám.
Nemáte žádné příznaky COVID-19, rychlotest ale odhalil, že jste onemocněli. Další PCR test přitom nákazu neprokázal – jste tedy negativní. Jenže zjištěnou pozitivitu laboratoř nahlásila hygienické stanici.
Covid nemáte, ujistil Čechy ředitel nemocnice. Stát je ale vede jako pozitivní
Jednou pozitivní, podruhé negativní. Stále přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou rozdílné výsledky testů na koronavirus. Kvůli tomu si testovaní nemohou být jistí, zda nemoc COVID-19 mají, či ne. Své o tom ví reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová, která si tímto procesem prošla s celou rodinou.
„Zažil jsem podobný příběh jako vy. Oba dva (s přítelkyní) jsme se tedy dostali do karantény, ji poslala hygiena po pěti dnech na PCR test jinam a opět negativní,“ napsal jeden z diváků. „Navíc si lidé po skončení karantény myslí, že nemoc prodělali, a když potom doopravdy onemocní na koronavirus, jsou vlastně uvedení jako lidé, kteří se nakazili podruhé,“ přidává se divačka.
Po prodělání covidu nemáte 90 dnů nárok na bezplatný antigenní test. Na druhou stranu jako vedený nakažený nemusíte do karantény, pokud se znovu potkáte s infikovaným, ani třeba při návratu ze zahraničí.
„Pokud se jasně prokáže, že člověk byl negativní a že to bylo jenom na základě falešného výsledku toho systému, měl by z něj být logicky vymazán. Bylo by nelogické, aby tam takto byl a ještě kvůli tomu byl perzekvován,“ říká epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula.
Pozitivní test na koronavirus (zdroj: Profimedia.cz) Zdroj: Profimedia.cz
Podle ministerstva zdravotnictví vás z registru nakažených vymaže Ústav zdravotnických informací a statistiky. Jenže jeho ředitel Ladislav Dušek tvrdí, že je to v kompetenci Státního zdravotního ústavu. Ani tam ale nepochodíte. „Pokud má někdo podezření na falešně pozitivní výsledek, musí požadovat nápravu u laboratoře, kde byl test proveden. Nejlépe ve spolupráci s ošetřujícím lékařem, který zhodnotí zdravotní stav, a krajskou hygienickou stanicí, jež určila opatření.
Opravit nebo zrušit výsledek tedy může jen ta laboratoř, která falešnou pozitivitu odhalila.