Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
PricewaterhouseCoopers
Výpis příspěvků ke štítku „PricewaterhouseCoopers“
Strašák firem jménem whistleblowing: „Udání“ přibylo, data přinesla i zajímavá odhalení
Jedním z největších strašáků personálních oddělení z poslední doby je bezesporu účinnost zákona o ochraně oznamovatelů, tzv. zákona o whistleblowingu. Není to nijak překvapivé – jedná se v Česku v této podobě o novinku, navíc o vždy poněkud komplikovaný a nepřehledný případ přenesení evropské legislativy do tuzemského práva. Ještě k tomu jde z podstaty věci o velmi citlivou záležitost: umožnit vlastním zaměstnancům nahlašovat protizákonná jednání, kterých mohou být ve firmě svědky.
Stovky tisíc Čechů přijdou o práci kvůli robotizaci. Které profese jsou nejvíce ohroženy?
Český pracovní trh projde v následujících letech velkou proměnou. Může za to digitalizace a automatizace, které mají připravit o místa stovky tisíc zaměstnanců. Obavy mohou mít zejména lidé v manuálních profesích, jako jsou pracovníci v logistice, ve výrobě nebo prodavači. Na druhé straně se otevře řada nových pracovních příležitostí. Které to jsou?
Propad životní úrovně Čechů stále hledá své dno. Firmy přenesly inflaci na občany, míní ekonom
Životní úroveň Čechů se snižuje už druhým rokem v řadě. Zároveň s tím však firmy oproti dřívějšímu období vykazují značné nárůsty svých zisků. Podle ekonoma Lukáše Kovandy společnosti přenesly náklady inflace na občany a ve složitých dobách dokázaly vydělat. Jejich zisky se ale adekvátně neproměňují do výše mezd, které reálně klesají. Občanům navíc hrozí maržově-inflační spirála, která by přinesla další zdražování.
Češi jsou světoví rekordmani: Bojí si říct o víc peněz. Firmy je holí jako ovce, míní ekonom
I když se českým pracovníkům rekordně snížila životní úroveň, neplánují říct si o přidání. Vyplývá to z dat poradenské firmy PwC, podle které je míra ochoty jít za vedením firmy s prosbou o vyšší plat u českých zaměstnanců nejnižší na celém světě. Podle ekonomů je to dáno tím, že Češi nejsou příliš odvážní a nechávají navýšení mezd a platů na vedení firem. Kvůli nízké nezaměstnanosti jsou přitom pracovníci ve velmi dobré vyjednávací pozici.
Evropský autoland v ohrožení: Většinu vozidel budeme brzy dovážet, Čína už si brousí zuby
Evropa se z pozice velkého vývozce automobilů stále rychleji přibližuje k situaci, kdy bude sama většinu aut dovážet. Podle analýzy poradenské společnosti PwC by zásadní zlom v obchodní bilanci měl nastat do dvou let. Prim mezi dováženými vozy by měly hrát čínské značky.
Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila úroky. Podraží hypotéky i financování firem
Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace, která se v září přiblížila pětiprocentní hranici. Čtvrtečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.
ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu. Podle expertů je ale možný vyšší růst
Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.
Týden jsem projížděla ceníky, děda byl bezradný. Vnučka popsala martyrium s energiemi
Téměř milion domácností aktuálně řeší, jak se vypořádat s krachem dodavatele energií Bohemia Energy a ke komu přejít, aby neplatily tisíce navíc. Z velké části jde o seniory, kteří si sami nevědí rady a pomáhají jim rodiny. To je případ i pana Františka z Rakovníka. Tomu s vyřízením pomáhala jeho vnučka, která týden procházela ceníky všech firem, strávila hodiny na infolinkách – a stejně si není jistá, kam vlastně dědečka vzhledem k výši důchodu přehlásit.
Nechají je všechny pracovat z domova. Společnost PwC zavádí permanentní homeoffice
Jedna z předních poradenských společností světa PricewaterhouseCoopers (PwC) přišla s revoluční změnou, která se dotkne jejích 55 tisíc zaměstnanců ve Spojených státech. Nebude totiž po nich vyžadovat přítomnost na pracovišti. Jde o prvního tak velkého zaměstnavatele, který se k zavedení permanentního homeofficu odhodlal.
Home office má svá úskalí. Přesto se na pracoviště chce vrátit jen zlomek zaměstnanců
Fenomén práce z domova si zaměstnanci oblíbili v Česku i ve světě. Jen 9 procent z nich se chce po pandemii zcela vrátit na své pracoviště. Vyváženou kombinaci práce z domova a místa svého zaměstnání požaduje třetina z nich. Vyplývá to z aktuálního průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.
Elektrifikace aut novým trendem. Nárůst poptávky je obrovský, tvrdí odborníci
Elektrifikace nových automobilů je téměř nevyhnutelná už jen kvůli zpřísňujícím se emisním normám. Téhož názoru je i poradenská firma PwC, která na enormní nárůst bateriových vozidel poukazuje skrze aktuální studii s názvem Strategy & Electric Vehicles Sale. Počet všech hybridů a elektromobilů by se podle ní měl do roku 2026 až ztrojnásobit z letošních patnácti na téměř 48 milionů vozů.
Není materiál, musíme zdražit. Český průmysl nemá z čeho vyrábět a ceny letí vzhůru
V příštích měsících nás zřejmě čeká zrychlení růstu spotřebitelských cen. Naznačují to zkušenosti tuzemských průmyslových výrobců, kteří musí kvůli nedostatku materiálu prodlužovat dodací lhůty a hlavně výrazně připlácet svým dodavatelům. Jde o jeden z následků koronavirové pandemie.