Jedna z předních poradenských společností světa PricewaterhouseCoopers (PwC) přišla s revoluční změnou, která se dotkne jejích 55 tisíc zaměstnanců ve Spojených státech. Nebude totiž po nich vyžadovat přítomnost na pracovišti. Jde o prvního tak velkého zaměstnavatele, který se k zavedení permanentního homeofficu odhodlal.
Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers je první ve svém oboru, kde zaměstnanci mohou pracovat zcela z domova nebo z jakéhokoli jiného místa mimo pracoviště. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedla Yolanda Seals-Coffieldová, která má ve firmě na starosti lidské zdroje. Cílem prý je také rozloučení se s „rigidním přístupem“ k výkonu práce v tomto odvětví.
Češi pracují z domova málokdy. Výrazně to nezměnil ani koronavirus, ukazují aktuální data
Největší podíl zaměstnanců nebo podnikatelů pracujících z domova v rámci Evropské unie žije v Lucembursku. V době před covidem obvykle nebo občas takto využívalo homeofice asi 34 procent. Pandemie jejich podíl zvýšila na zhruba 47 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu. Jak si vedou Češi?
PwC si přesto chce nějaký fyzický kontakt se svými lidmi ponechat. Zaměstnanci, kteří si zvolí variantu práce na dálku, se budou muset ve své kanceláři občas objevit. Nejvýše ale třikrát do měsíce, aby bylo možné pokrýt důležité schůzky s klienty nebo účast na strategických poradách pracovního týmu.
Nabídku využije asi třetina zaměstnanců
„Během pandemie koronaviru jsme získali obrovské množství zkušeností a zjistili jsme, že pracovat na dálku je vlastně další přirozený krok k flexibilitě profesního života. Pokud se vám takto pracuje lépe, můžete si takový způsob práce bez problémů zvolit,“ dodala Seals-Coffieldová.
Podle ní je ve společnosti PwC vytvořeno dostatečně přívětivé prostředí na to, aby v ní mohly fungovat hybridní týmy, kdy část lidí pracuje z domova, část preferuje přítomnost na pracovišti. Sama odhaduje, že nabídku na permanentní práci na dálku využije 30 až 35 procent zaměstnanců.
PricewaterhouseCoopers budou zřejmě následovat i další velké poradenské společnosti jako KPMG nebo Deloitte. I ony se podle agentury Reuters budou snažit využít zkušenosti získané během koronavirové krize, kdy se podstatná část zaměstnanců přesouvala do takzvaných homeofficů.