reklama

Home office má svá úskalí. Přesto se na pracoviště chce vrátit jen zlomek zaměstnanců

Fenomén práce z domova si zaměstnanci oblíbili v Česku i ve světě. Jen 9 procent z nich se chce po pandemii zcela vrátit na své pracoviště. Vyváženou kombinaci práce z domova a místa svého zaměstnání požaduje třetina z nich. Vyplývá to z aktuálního průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.

reklama

Kompletní návrat na pracoviště po koronavirové pandemii vidí jako ideální podobu svého zaměstnání jen každý jedenáctý zaměstnanec. Vyplývá to z aktuálního průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), který provedla na vzorku více než 32 tisíc respondentů po celém světě. Naopak pětina zaměstnanců by klidně i nadále pracovala výlučně z domova.

Třetině dotázaných by vyhovovala vyvážená kombinace home office a výskytu na pracovišti, čtvrtina by pak raději trávila většinu pracovního týdne ve svém bydlišti. Naprostá většina zaměstnanců (72 procent) tedy vítá mix práce z domova a kanceláře. Velkou roli ve vnímání práce z domova přitom hraje dojíždění. Preferují ji více lidé z městských aglomerací se složitější dopravní situací, vyplývá dále z průzkumu PwC.

Stroje lidem práci nevezmou

„Moderní technologie a digitalizace umožňují jednoduchý přístup k práci kdykoli a odkudkoli. V době pandemie digitalizace a práce z domova řadě odvětví pomohly pokračovat v činnosti bez zásadních omezení,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Andrea Linhartová Palánová, expertka na řízení lidských zdrojů z české pobočky poradenské společnosti PwC.

Podle ní pokračující digitalizace a automatizace v blízké době pracovní trh výrazně promění. A z průzkumu vyplývá, že si to uvědomují také zaměstnanci. Skoro dvě pětiny počítají s tím, že jejich současná pracovní pozice bude během pěti let zastaralá. „Řada pracovních pozic, tak jak je známe nyní, zanikne. Zaměstnanci na tyto změny budou muset reagovat a osvojovat si nové znalosti a dovednosti,“ upozorňuje Linhartová Palánová.

S tím souhlasí také ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija, nevidí v tom ale důvod k panice. „Trh práce se proměňuje neustále a data dokazují, že se tomu lidé dokáží přizpůsobovat. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že mu stroje takzvaně vezmou práci. Kdyby to tak bylo, měli bychom dnes nezaměstnanost blížící se stu procent,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. K technologickému pokroku totiž dochází celá staletí, jen se v posledních 200 letech zrychlil. „Koho by v roce 1821 napadlo, že na polích dnes budou pracovat převážně stroje. A jak vidíme, armády lidí bez práce nikde nejsou,“ dodala Hedija.

Mít právo na odpojení

Digitalizace a možnost pracovat na dálku s sebou ale přinášejí také určitá úskalí, na která dlouhodobě upozorňuje například šéf odborů Josef Středula. Za hlavní problém považuje lákavou představu zaměstnavatelů, že jejich pracovníci jsou neustále „na příjmu“ prostřednictvím mailů nebo různých komunikačních aplikací. Požaduje proto, aby lidé na home office měli právo na odpojení, jak zdůraznil v podzimním rozhovoru pro E15.

Z průzkumu PwC ale vyplývá, že zaměstnanci často pracují i mimo pracovní dobu, nebo dokonce na dovolené. Na otázku, zda jsou schopni odpojit se mimo pracovní hodiny od práce, odpovědělo kladně jen 35 procent dotázaných. To jinými slovy znamená, že skoro dvě třetiny lidí přiznávají, že pracují i o dovolené, víkendu či po večerech.

„Firmy ale musejí chránit své zaměstnance před prakticky nepřetržitou prací. Z dlouhodobého pohledu vede práce o víkendech či dovolených k poklesu efektivity a vyhoření zaměstnance,“ vysvětlila Andrea Linhartová Palánová. Podle ní je důležité, aby firmy měly spokojené zaměstnance, protože jim to v konečném důsledku bude hrát do karet. „Takový podnik se stane atraktivním zaměstnavatelem a bude si moci na měnícím se pracovním trhu více vybírat. To mu následně pomůže i k růstu a lepším finančním výsledkům,“ uzavřela Linhartová Palánová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama