V nadcházejících měsících nás zřejmě čeká výrazné oteplení. Meteorologové totiž očekávají, že jižní oscilace vstupuje do teplé fáze zvané El Niňo, která potrvá až sedm roků. Změna může v dalších letech přinést extrémní vedra i sucha, a to i v Evropě.
Po sedmi letech končí studená fáze La Niña a pozvolna nastupuje její teplý protějšek El Niňo. Změny počasí pocítíme už během letních měsíců, uvádí web Severe-Weather. Jde o nepravidelný jev, při kterém se mění teploty a tlak ve východní části Tichého oceánu. Tyto změny výrazně ovlivňují srážky a tlakové vzorce v tropech. To může v důsledku vést ke změnám počasí po celém světě.
„Během jevu El Niňo dochází k oteplení povrchu oceánu ve střední a východní části Tichého oceánu o více než 3 °C. Teplejší voda se vypařuje do atmosféry, která z toho důvodu produkuje vyšší obsah vodní páry, a to má za následek nadprůměrné srážky v částech Pacifiku. Jižní Amerika může zažívat i katastrofální záplavy, naopak Austrálie a jihovýchodní Asie relativní sucho,“ uvedl pro CNN Prima NEWS meteorolog Filip Smola.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejsme žádné podlé mrchy, brání se Cermat. Úloha v přijímačkách se prý dá logicky vyřešit
El Niño ovlivňuje i evropské počasí, i když méně než například na zmíněné části amerického kontinentu. „V Evropě bývají při El Niňu nadprůměrně teplé zimy jako celek, nicméně třeba severní Evropa bývá chladnější a sušší, než je obvyklé, naopak na jihu je nadprůměrně srážek. Ale neplatí to vždy, dokonce ani když je El Niňo silné,“ doplnil meteorolog.
Hasiči bojovali sedm hodin s požárem cihelny v Kadani. Byl zastaven i provoz vlaků
Hasiči ve čtvrtek po více než sedmi hodinách zcela zlikvidovali požár cihelny v Kadani na Chomutovsku. Zhruba 25 lidí hasiči z areálu vyvedli, jeden člověk se nadýchal kouře. Už po 18:00 byl požár prakticky uhašen a jednotky se postupně stahovaly, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Zcela zlikvidován byl požár krátce před 21:00, uvedli hasiči na Twitteru. Příčinu požáru a výši škod zatím hasiči neoznámili.
Naposledy se El Niňo projevilo v roce 2016. Tento rok byl podle Světové meteorologické organizace celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. „Říci nyní, že letošní rok bude nejteplejší, samozřejmě nelze. Ale klimatický systém je nyní nastavený tak, že k tomu může dojít. El Niňo totiž ještě průměrnou roční teplotu dokáže zvýšit o 0,1 až 0,2 stupně,“ řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR-CzechGlobe.
Jaké bude počasí v Česku, usuzovat nelze
Jak bude vypadat počasí v Česku, usuzovat nelze. „Samozřejmě může být letošní rok velmi teplý, ale variabilita průměrné roční teploty je v naší republice výrazně vyšší než v globálu, v níž se naměřené hodnoty více zprůměrují. Dosud nejteplejší byl v Česku rok 2018,“ uvedl Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s využitím veřejně dostupných dat na svém webu Infoviz.
Podle Smoly může El Niňo v některých oblastech přinášet extrémní sucha, povodně, bouře a extrémní vedra. „Závisí to však na jeho intenzitě. V tuto chvíli se zatím nedá určit, jestli bude El Niňo silné, nebo slabé, či jestli vůbec bude. Podle australských meteorologů je pravděpodobnost, že se tento jev v roce 2023 vyvine, asi padesátiprocentní, to znamená asi dvakrát vyšší pravděpodobnost, než je běžné,“ uvedl odborník.