360°, Martin Dvořák, Aleš Juchelka - 28.11. v 21:30
Politikům při rozhodování o přijetí eura schází odvaha. Řekl to ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se zatím neshodl ani na zavedení národního koordinátora pro euro. Vláda podle Dvořáka diskutuje o správném načasování. Obává se totiž mimo jiné o ztrátu politických bodů s ohledem na blížící se volby.
V letošním roce se ve vládní koalici vyostřil spor o přijetí společné evropské měny. Napjaté debaty pokračují právě i kolem jmenování národního koordinátora pro zavedení eura. Kabinet funkci na středečním zasedání neschválil. „Je mi to líto,“ okomentoval rozhodnutí ministr Dvořák ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Prosím, uklidněte toho pána, žádal Farský moderátorku kvůli Turkovi. Ten se mu vysmál
Oceňuje však, že se přijetí evropské měny znovu stalo tématem veřejné debaty. Češi tomu totiž byli dříve, zejména po vstupu do Evropské unie, poměrně otevření, zhodnotil ministr. Počáteční nadšení však podle něj zhatila finanční krize v roce 2008. „Od té doby politici nemají odvahu říkat – pojďme to zkusit. Raději se schovají za to, že když to lidé nechtějí, nebudeme to dělat,“ popsal Dvořák.
Pochvaluje si také, že diskuse o euru je ve vládě kultivovaná. „Nebyl tam nikdo, kdo by křičel, že je euro zločin a připraví nás o suverenitu,“ upřesnil Dvořák. Ministři podle něj spíše diskutovali o vhodném načasování vzhledem k blížícím se sněmovním volbám. „Má to svá politická rizika, lidé tomu moc nevěří,“ sdělil ministr. Funkce koordinátora měla být kompromisem, který by eventuálně připravil půdu pro možné přijetí měny příští vládě, dodal Dvořák.
Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského
Evropský speciál CNN Prima NEWS ve Štrasburku se neobešel bez ostrých názorových sporů. Jeden z nich vedli europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM). Její příznivci podle lidoveckého politika považují všechny Ukrajince za fašisty a banderovce. Následovala velmi ostrá reakce šéfky komunistů.
Průzkumy zatím naznačují, že by se po příštích volbách mohlo chopit vlády opoziční hnutí ANO. Jeho poslanec Aleš Juchelka však v pořadu 360° přijetí eura razantně odmítl. „Za mě určitě ne. Hnutí ANO, které udělalo petici proti zavedení eura, má stejný názor. Nejsme pro,“ zdůraznil.
Ke vstupu do eurozóny se Česko zavázalo při přistoupení k EU v roce 2004. Z deseti zemí, které tehdy do unie vstoupily, zatím společnou měnu kromě Česka nezavedly Polsko a Maďarsko. Pro vstup do eurozóny je třeba, kromě dvouletého členství v mechanismu směnných kurzů ERM II, splnit i kritéria nízké inflace a nízkého úročení vládních dluhopisů. Nutné je také udržovat deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP) a celkové zadlužení pod 60 procenty HDP.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fialův výrok o německých platech? Vlastňák, přiznala Nerudová. Vysvětlení Vondry ji rozesmálo