VIDEO: Nebezpečná práce dobrovolných hasičů. Padajícím stromům unikli na poslední chvíli

Zdroj: Facebook/Hasiči Protivanov

Odstranění spadlého stromu z vozovky nemusí být vždy jednoduchou záležitostí. O tom se tento týden přesvědčili dobrovolní hasiči v Protivanově. Poté, co se porostu na silnici zbavili, je totiž zastihl silný vítr, který začal kácet další stromy. Hasiči tak museli co nejrychleji do bezpečí. Dramatický zásah zachytila kamera v jejich autě.

V pondělí zuřil v České republice orkán Sabina, který za sebou zanechal v některých částech republiky velkou spoušť. Napříč kraji ničil stromy, které blokovaly dopravu, shazovaly elektrická vedení a zranily několik lidí.

V malé obci na Olomoucku, která čítá asi tisícovku obyvatel, byl však relativně klid. Nepořádek, který vítr v Protivanech napáchal, odklízeli v několika málo případech tamní dobrovolní hasiči. Při jednom zásahu je nicméně zastihl náhlý poryv silného větru a pokácel stromy na místo, kde ještě chvíli předtím pracovali.

Celý incident byl nahlášen jako spadlý strom na komunikaci. Na první pohled nic složitého – kmen rozdělil silnici na dvě kolony čekající na hasiče – spasitele, kteří jim umožní pokračovat v cestě.

Jednotka hasičů při příjezdu zkontrolovala okolí a vrhla se na práci. Ještě předtím však hasiči vyhodnotili situaci a z preventivních důvodů zaparkovali cisternu o pár metrů dále od místa činu.

„Vždycky se počítá s tím, že může nějaký strom spadnout. Člověk, který tam velel vyhodnotil správně, že jsou tam ještě další nahnuté stromy, které by mohly v průběhu zásahu neočekávaně spadnout. Proto tu techniku preventivně posunul kousek zpátky, kde nebylo tak husté zalesnění,“ popsal naší redakci velitel protivanských hasičů Alois Kolář.

Hasiči následně začali odstraňovat spadlý porost z vozovky. Jakmile kmen rozřezali motorovou pilou a odklidili, vydali se zpět k vozu. Asi dvě minuty na to se však přihnal silný vítr, který začal ohýbat stromy. Hasiči tak rychle naskočili do auta a odjeli do bezpečí. Asi dva stromy spadly také na vozovku do míst, kde se hasiči ještě před malou chvílí nacházeli.

„V tu chvíli, co stromy začaly padat, už do auta nastupoval řidič. Jakmile hasiči zjistili, že přišel nějaký větší poryv větru, tak do něj naskákali. Ve chvíli, kdy hasiči viděli, že padají stromy, poslali jednoho, aby odklínoval auto, a odcouvali do bezpečí,“ popisuje situaci Kolář.

Vichr shodil na silnici celkem tři stromy. Podle velitele protivanských dobrovolných hasičů, které zřídila obec, dopadly jak do míst, kde chvíli předtím parkovala cisterna, tak tam, kde pracovali hasiči.

Přesto, že video působí velmi dramaticky, byli hasiči dobře připraveni. Práci si rozdělili a zatímco někteří zpracovávali poražený strom, jiní kontrolovali okolí, aby mohli své kolegy včas upozornit na případné blížící se nebezpečí.

Video, které zásah zachycuje, sdíleli hasiči na svých facebookových stránkách a během několika dní sklidilo mezi veřejností úspěch. Momentálně má už přes dva tisíce sdílení a přes stovku obdivujících a pochvalných komentářů.

„Bereme to pozitivně. Když jsme to video tvořili, tak nebylo hlavní myšlenkou nás vyzdvihovat. Byla tam hlavně myšlenka toho, aby si veřejnost uvědomila to, že i když jde o nějaký hloupý spadlý strom, tak je tam obrovské riziko,“ říká Kolář.

„Naopak je mnohem větší než při požáru nebo dopravní nehodě, kde v tu chvíli můžeme riziko, které podstupujeme, ovlivnit. U spadlého stromu v lese to ale úplně neovlivníme. To je hra přírody a do toho my nevidíme,“ dodává.

Tagy: