V důsledku nákazy novým typem koronaviru zemřelo v Číně do čtvrtka již 213 lidí a 9692 osob se nakazilo. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Čínská národní zdravotnická komise (NHC). Nově nakažených je 1982. První dva případy nakažení smrtícím virem dopoledne potvrdila Velká Británie. Odpoledne pak Rusko oznámilo, že i na jeho území se vyskytují nakažení pacienti.
V provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, na nemoc zemřelo již 204 lidí a je zde téměř 6000 nakažených. Za sedm dní se podle NHC podařilo vyléčit a propustit z nemocnice 596 osob.
První dva případy nakažených koronavirem potvrdila dnes dopoledne Velká Británie. Podle úřadů jsou oba nakažení příslušníci jedné rodiny. Britská média pak informují, že dvojice je hospitalizovaná v severoanglickém městě Newcastle. První nakažené pacienty hlásí také Rusko. Výskyt smrtícího viru na ruském území potvrdila podle serveru RT vicepremiérka Tatiana Goliková. Podle ní jsou nakažení dva lidé. Jeden v Zabajkalském kraji u čínské hranice a druhý Tjumenské oblasti na Sibiři.
Kromě Číny tak výskyt koronaviru hlásí 19 zemí. V Evropě jsou to kromě zmíněných Velké Británie a Ruska také Francie, Německo, Rakousko, Finsko a Itálie. Poslední jmenovaná země dnes kvůli koronaviru na šest měsíců vyhlásila stav nouze. To jí podle agentury AFP umožní učinit taková opatření, která boj proti koronaviru zesílí.
Další státy varují své občany před cestou do země původu nebezpečného viru. Americké ministerstvo zahraničí dnes na svých internetových stránkách doporučilo svým občanům, aby necestovali do Číny. Zvýšilo tak své varování pro cesty do Číny na stejnou úroveň jako pro cesty do Iráku nebo Afghánistánu.
WHO kvůli koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze
Kvůli současné epidemii nového koronaviru dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Informační kampaň a cílený screening kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v Česku. Ministerstvo zdravotnictví také zřídí infolinku.
Také Japonsko dnes vydalo varování, aby lidé odložili cesty do Číny, které nejsou nezbytně nutné, a do provincie Chu-pej raději nejezdili vůbec. V Japonsku je 14 pacientů nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters tam v sobotu vstoupí v platnost opatření, na jejichž základě je kromě jiného možné lidem nařídit povinnou hospitalizaci.
„Pokud je to možné, odložte cesty do Číny,“ doporučuje i německé ministerstvo zahraničí kvůli rychlému šíření viru a výslovně varuje před cestami do provincie Chu-pej. Podobné doporučení vydalo už ve středu české Ministerstvo zahraničních věcí.
Zahraniční vlády pokračují v evakuaci svých občanů z provincie Chu-pej. Letadla pro své občany již vypravily vlády Jižní Koreje, Japonska, Francie a Británie. Z jedenáctimilionového Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej, který je více než týden uzavřený, odletěl třetí speciál s občany Japonska na palubě. Vláda v Tokiu takto repatriovala 565 lidí.
Koronavirus narušuje sportovní akce
Dalo se počítat s tím, že rychle se šířící koronavirus naruší řadu akcí, především sportovních, které se konají na mezinárodní úrovni.
Britský velvyslanec v Severní Koreji Colin Crooks na Twitteru oznámil, že KLDR kvůli nemoci přerušila veškeré letecké a vlakové spojení s Čínou. V Číně zatím čtyři provincie požádaly firmy, aby obnovily práci nejdříve 10. února.
Kvůli tomu, že mnoho leteckých společností zastavilo spojení s Čínou, chce Peking pomoci s návratem do vlasti obyvatelům Wu-chanu, kteří uvázli v zahraničí. Agentura Reuters uvádí, že čínské úřady poslaly dva letouny pro lidi do Thajska a Malajsie.
Mongolsko uzavře hranice s Čínou
Mongolsko ve snaze zabránit šíření koronaviru uzavře do 2. března hranice s Čínou. Dnes to podle agentury Reuters oznámila tamní vláda. Už ve čtvrtek o uzavření své hranice na Dálném východě informovalo Rusko. Mongolsko dává svým občanům, kteří jsou momentálně v Číně, čas do 6. února, aby se vrátili do vlasti. Lidé, již se budou chtít do této země dostat, nebudou smět přicestovat přes Čínu.
Území Mongolska je vklíněné mezi Ruskem a Čínou. Ze země zatím žádné případy nákazy koronavirem hlášeny nejsou. Vláda v Ulánbátaru také dnes uvedla, že se bude snažit repatriovat 30 mongolských občanů z Wu-chanu, centra nynější epidemie. Ta si v Číně doposud vyžádala život 213 lidí.
Na italské výletní lodi se koronavirus nepotvrdil
Strach z koronaviru ve čtvrtek uvěznil na palubě italské výletní lodi Costa Smeralda na sedm tisíc lidí. Podezření na smrtící virus u dvou cestujících z Číny se nakonec nepotvrdil. Vyhodnocování vzorků ale trvalo několik hodin, po které musela loď kotvit v přístavu města Civitavecchia a nikdo nesměl opustit její palubu.
Počet nakažených novým koronavirem je již větší než počet nakažených virem SARS před 17 lety. Počet mrtvých by sice mohl být nižší, ekonomové se však obávají, že hospodářský dopad bude mnohem silnější než při onemocnění SARS. To stálo globální ekonomiku podle odhadů 33 miliard USD (755,6 miliardy Kč). Podíl Číny na globální ekonomice se však od té doby výrazně zvýšil.
Nový koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se objevil již ve dvou desítkách zemí. Oznámeno bylo kolem 100 případů mimo Čínu, zatím ale na onemocnění nikdo nezemřel. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Zatím však nenavrhla omezení cestování nebo obchodu.
ČTK, Alexandr Božilov