Evropská komise jedná se sedmi jihoamerickými a asijskými zeměmi o liberalizaci zahraničního obchodu se zemědělskými výrobky. Smlouvy, které se státy jihoamerického hospodářského sdružení MERCOSUR, dále Vietnamem a Japonskem vyjednává Evropská komise, by měly umožnit dovoz stovek tisíc tun hovězího a kuřecího masa do EU. Členové zemědělského výboru Evropského parlamentu podrobili Evropskou komisí připravované smlouvy v úterý 23. 7. 2019 na jednání výboru zdrcuj?
Na jednání zemědělského výboru Evropského parlamentu v Bruselu představil připravované smlouvy evropský komisař pro zemědělství Phill Hogen (na snímku nahoře). Komisař na výboru uvedl, že v případě schválení by těchto sedm smluv mělo umožnit každý rok EU dovézt stovky tisíc tun hovězího masa a další stovky tisíc tun drůbeže. Smlouvy, které jménem EU vyjednala Evropská komise, podle něj představují pro evropské zemědělce výzvu.
Všech 48 členů výboru, kteří o tomto bodu s komisařem diskutovali, naopak označilo smlouvy za existenční ohrožení evropských zemědělců. Bývalý český ministr zdravotnictví a dnes europoslanec Ivan David (SPD) ve svém vystoupení jako výborový koordinátor unioskeptické frakce Identita a demokracie (ID) uvedl, že smlouvy předložené ke schválení Evropskému parlamentu představují v kombinaci s návrhem na seškrtání evropských dotací hrozbu likvidace evropských zemědělců. Podle jeho vystoupení na výboru ČR už něco podobného zažila v 90. letech. „To, co se chystá, je velký masakr evropského zemědělství. Bude to obdoba toho, co jsme zažili v 90. letech, kdy u nás kvůli nadměrným dovozům a nespravedlivě nízké dotační politice v ČR došlo k poklesu zaměstnanosti v zemědělství v ČR ze 400 tisíc zaměstnanců na 100 tisíc lidí,“ konstatoval Ivan David.
Francouzský poslanec Jeremy Decerle z frakce Renew Europe upozornil na fakt, že další dovozy hovězího z Latinské Ameriky s sebou nesou riziko ničení tropických deštných lesů. Komisař Hogen se při jednání dušoval, že smlouva nepovede k dalšímu mýcení pralesů, protože Komise podle něj do smluv zapracovala pojistky proti takovému postupu. Ustanovení, které mají bránit likvidaci deštných lesů, jsou však podle irského europoslance Luka Flanagana (GUE/NFL) zcela neúčinná. „Brazilský prezident Bolsonaro už prohlásil, že EU nemá Brazílii co mluvit do toho, jestli bude kácet lesy. On doslova vyhlásil, že to jsou jejich lesy, takže si je mohu kácet, kdy chtějí. A klidně i kvůli chovu dobytka,“ připomenul při jednání výboru Flanagan.
Na zjevný nesoulad deklarované nové politiky ochrany klimatu a předložených smluv o dovozu masa upozornil i italský poslanec Dino Giarruso (Hnutí 5 hvězd): „Je nesmysl tvrdit, že chcete chránit ovzduší, když zároveň navrhujete vozit tisíce velkých nákladních lodí s masem z druhého konce světa. Právě tyto těžké nákladní lodě vypouští do ovzduší více škodlivin než všechna evropská auta“, konstatoval Giarruso.
Evropský komisař poslancům sliboval, že pro případ, kdy by dovozy způsobily distorze na evropském trhu s masem, má Komise připraveny pro evropské zemědělce finanční kompenzace ve výši 1 miliardy Eur. „Kde ty peníze máte? Chci vidět konkrétní položku zemědělského rozpočtu EU, která s těmito kompenzacemi počítá. V dalším bodu budeme projednávat rozpočet na Společnou zemědělkou politiku, kde Komise navrhuje obrovské škrty dotací. Tak kde ty slibované peníze tedy máte?“ - ptala se komisaře v emotivním vystoupení španělská socialistka Clara Aguilera. Komisař Hogen na její dotaz nedokázal odpovědět ani v diskusi, která se týkala návrhu rozpočtu EU na rok 2020.
Francouzský poslanec za Zelené Benoît Biteau v debatě ostře odsoudil princip dovozů a plateb kompenzací vybíjení stád. „Naši zemědělci nechtějí vaše kompenzace. Chtějí mít možnost si normálně slušně vydělat prodejem svých kvalitních výrobků. A vy jim tu možnost berete cestou dumpingových dovozů masa,“ napadal komisaře Biteau. Problém se podle něj ale netýká jen hovězího a kuřecího masa. „V ohrožení jsou i pěstitelé polních plodin, kteří jsou svojí produkcí závislí na spolupráci s chovateli skotu a drůbeže."
Eurokomisař se bránil konstatováním, že u citlivých položek navržené dohody mají ochranné klauzule, které umožňují nadále dovozy omezovat. Po opakovaných výzvách poslanců napříč výborem, aby je vyjmenoval, přiznal, že jde o rýži a lesní houby. „Přístup Komise je naprosto skandální. Rýže se jen v malém množství pěstuje v Itálii. A houby rozhodně nejsou zásadní plodinou, která by tvořila hlavní část obratu evropských zemědělců. Potřebujeme chránit trh u těch plodin, které jsou zásadní pro evropské pěstitele a u všech druhů mas, které produkují evropští chovatelé. Komise jde přesně opačným směrem,“ konstatoval český člen zemědělského výboru Ivan David. Jeho stanovisko podpořili koordinátoři všech frakcí zastoupených v zemědělském výboru.
Podle dalšího českého člena zemědělského výboru – bývalého náměstka ministra zemědělství Martina Hlaváčka (ANO) - existuje šance, že by Evropský parlament mohl připravené smlouvy zamítnout. „V tomto novém parlamentu je šance na jejich zamítnutí větší než v tom minulém. Na jejich schválení tlačí některé velké strojírenské firmy, zejména z Německa, které chtějí vyvážet do Jižní Ameriky. Smlouvy jsou však tak špatně vyjednané, že budí obrovský odpor napříč frakcemi,“ konstatoval Hlaváček. Na podzim před závěrečným hlasováním podle něj uvnitř jednotlivých frakcí vypuknou těžké hádky o to, jestli se všem stranám vyšlo vstříc a kdo na smlouvách vydělá a prodělá. „Já pro to ale rozhodně hlasovat nebudu,“ řekl Hlaváček.
Zemědělský komisař Phill Hogen, který je původem z Irska, si za obhajobu dovozních dohod vysloužil dotazy, zda se v příští Komisi hodlá ucházet o funkci komisaře pro zahraniční obchod. S tím, že zájmy evropských zemědělců v tomto případě rozhodně nehájí.
.
Jana Kunšteková