Zdeněk Krabs, ředitel odborné střední školy, LIberec
Základní školy budou muset v dubnu zapsat předškoláky do prvních tříd bez přítomnosti dětí. Ve svém opatření v souvislosti se situací kolem koronaviru jim to ve středu nařídilo Ministerstvo školství.
„Zápisy k povinné školní docházce proběhnou v souladu s právními předpisy, ale s upuštěním od některých tradičních postupů,“ píše se v opatření. ČTK má dokument k dispozici. Situace podle ministerstva vyžaduje organizovat zápisy bez přítomnosti dětí. Budou ale probíhat podle plánovaného harmonogramu, tedy od 1. dubna do 30. dubna. Školy by také měly upřednostnit podání přihlášky tak, aby do školy nemuseli chodit ani rodiče, tedy prostřednictvím datové schránky, e-mailu s elektronickým podpisem nebo poštou.
Zápisy se týkají dětí narozených od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 a zhruba 20 procent sedmiletých dětí, které loni dostaly odklad. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech. Podle odhadů ministerstva by mělo jít k zápisům kolem 137 800 dětí, z toho 25 500 sedmiletých a 800 pětiletých. Loni v září nastoupilo do prvních tříd dle statistik ministerstva 106 621 dětí.
„Ve všech případech doporučujeme po ukončení mimořádných opatření uspořádat setkání se zapsanými dětmi zaměřené na seznámení se s prostředím školy, vzdělávacím programem, učiteli a prostory školy (motivační část),“ doplnilo ministerstvo. Přítomnost dítěte u zápisu školský zákon výslovně nevyžaduje, ale ministerstvo školství ho vždy doporučovalo. Zápis bylo jinak již v předešlých letech možné provést i prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu s ověřeným elektronickým podpisem.
Maturity až v červnu?
Školy přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že kapacita zařízení nestačí ani pro ně, mělo by o přijetí rozhodnout losování. Ministerstvo upozornilo, že v případě, kdy přihlášku do školy rodiče ponesou osobně, je nezbytné organizovat příjem žádosti tak, aby se ve škole nepohyboval větší počet lidí najednou.
Problémů způsobených epidemií koronaviru je ale více. Školy se musejí také popasovat s nelehkým úkolem: Žáky namísto učeben vzdělávají online. Potíž je v tom, že nikdo neví, jak dlouho potrvá, než se děti do škol zpátky vrátí. Nejvíc nejistoty to vzbuzuje v maturantech, kterým se zkouška z dospělosti už hodně přibližuje. Stihnou se maturity v původně plánovaném termínu, nebo je bude nutné posunout?
Podle Zdeňka Krabse, ředitele střední školy v Liberci, kterého oslovila redakce televize Prima, jsou stále ještě možné obě varianty, možnost posunutí je ale zřejmě reálnější, maturity by se mohly konat namísto května až v červnu. Rozhodnutí ale není na jednotlivých školách, tohle je výhradní pravomoc Ministerstva školství. Maturity jsou státní a tak se musejí konat ve stejném termínu.
ROZHOVOR: Je to jako ve válce, říká zoufalý majitel uzavřeného podniku. Ztráty počítá na miliony
Nařízení o uzavření restaurací, kaváren, barů a zábavních podniků dopadlo velmi těžce na tisíce podnikatelů a zprostředkovaně i na desetitisíce jejich zaměstnanců. Mnoho majitelů podniků nemá dostatečnou finanční rezervu, aby mohli bez tržeb zaplatit nájmy, energie a hlavně mzdy svých lidí. Ale ani ti, kteří mají nějaké úspory, nevydrží déle než měsíc.
Otázkou je, zda to letošní maturanti nebudou mít těžší než jejich předchůdci. Touhle dobou totiž ve školách vrcholí přípavy na maturity, v mnoha předmětech učitelé procvičují se studenty jednotlivé maturitní otázky. Bez možnosti osobního kontaktu to nebude jednoduché.
Školy přitom nemohou při maturitních zkouškách nijak slevit z požadavků a zohlednit mimořádnou situaci kvůli koronaviru. Podle ředitele Zdeňka Krabse do podoby státní maturity nelze vůbec zasahovat a ani odbornou část, která je v gesci škol, nijak zjednodušit nelze. Maturita je ověřením, zda student skutečně látku zvládá a snižovat nároky třeba na studenty oboru elektrikář nebo automechnik by mohlo v krajním případě vést i k ohrožení životů jejich budoucích zákazníků.
VIDEO: Dvě Češky se svěřily, jaký je život s koronavirem. Jak se nakazily a před čím děsivým varují?
Jaký je v Česku život s koronavirem?
Bude tedy klíčové, jak učitelé zvládnou distanční výuku. Podle Ministerstva školství k tomu mají velké množství nástrojů, které mohou použít. Všechny jsou přehledně, včetně odkazů, popsány na webu Ministerstva školství.
Kvůli situaci kolem koronaviru jsou školy od minulé středy zavřené. Opatření Ministerstva zdravotnictví platí do odvolání. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v úterý uvedl, že za optimistického předpokladu, že všichni budou dělat to, co mají, bude epidemie koronaviru v České republice narůstat ještě zhruba měsíc. Pak by mohla začít klesat.