HLASY ZLOČINU, Barbora Orlová
Přestala brát léky na paranoidní schizofrenii, ovládli jí démoni a vyrazila vraždit. Případ Barbory Orlové, která v roce 2014 vnikla do žďárské obchodní akademie s cílem zabíjet, vzbudil velkou diskusi právě o schizofrenicích. Orlová nožem zavraždila statečného studenta Petra Vejvodu, který bránil spolužačky. Případu se věnuje další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.
Bylo 14. října roku 2014, když se Orlová vmísila mezi studenty žďárské obchodní akademie. „Škola přitom byla zabezpečena celkem standardně, vstup byl umožněn jen přes čipy, jenže Orlová, nevysoké, drobné postavy, se snadno vmísila do davu studentů vcházejícího do školy,“ popisuje Václav Janata.
Jak policie dopadla ledního vraha Kalivodu a zabránila obrovské tragédii? Více v předchozím díle HLASŮ ZLOČINU:
V šatně pak Orlová, trpící schizofrenií, zaútočila přinesenou replikou vojenského nože, který měl čepel dlouhou 21 centimetrů, na jednu ze studentek, která zde seděla. Bránil ji již zmiňovaný student Petr Vejvoda. Orlová ho bodla do srdce. Nastalo drama, protože nepříčetná vražedkyně se rozhodla útočit dál. „Zázrakem a skvělou prací policejního vyjednavače nedošlo k dalším útokům,“ dodává Jakub Kvasnička.
Student Petr Vejvoda, kterého Barbora Orlová před osmi lety ubodala ve škole ve Žďáru nad Sázavou Zdroj: CNN Prima NEWS
Vražedkyně Barbora orlová u soudu Zdroj: CNN Prima NEWS
Přesně rok po tragické události na žďárské Střední škole obchodní a služeb, kdy Barbora Orlová zavraždila studenta Petra Vejvodu (14. 10. 2015) Zdroj: Profimedia.cz
Vražedkyně Barbora orlová u soudu Zdroj: CNN Prima NEWS
Pietní místo za ubodaného studenta Petra Vejvodu Zdroj: Profimedia.cz
Krimi videopodcast HLASY ZLOČINU se zaměřuje na největší kriminalistické kauzy v českých dějinách. Své síly při přípravě projektu spojili dlouholetý reportér a editor Krimi zpráv Václav Janata a vedoucí publicistiky CNN Prima NEWS Jakub Kvasnička, jenž zpovídal nejznámější figury českého podsvětí.
Barbora Orlová přitom už v minulosti před útokem ve Ždáru bodala – v Havířově vtrhla do mateřské školy a pobodala učitelku. Soud ji tehdy poslal do ústavního léčení, ale nakonec byla předčasně propuštěna do ambulantní léčby. A to byla chyba. V ambulantní léčbě totiž přestala brát léky. A systém nebyl nastavený tak, aby to zjistil.
„Odborníci popisovali, že před Žďárem se pacienti totiž léčili převážně pilulemi. Někteří je špatně snášeli, byli po nich utlumeni, zatímco jiní měli pocit, že jim chemie škodí, a tak je nebrali nebo je prostě brát zapomínali. Účinnější a pohodlnější moderní injekční léčbu směli lékaři nasazovat pouze u pacientů, kteří byli nejméně dvakrát psychiatricky hospitalizováni. Takže Barbora byla ze své první hospitalizace propuštěna do ambulantní léčby na tabletách,“ vysvětluje Janata s tím, že léky brzy brát přestala…
Orlová nesedí ve vězení, ale v detenčním zařízení. V době svého činu byla nepříčetná. Otec zavražděného Petra Vejvody léta bojoval (a bojuje) za to, aby stát lépe kontroloval schizofrenické pacienty.
Kdo je Barbora Orlová? Má šanci na propuštění, když disciplinovaně bere léky? Jak se pozná nebezpečný paranoidní schizofrenik? Změnil se nějak systém? A jak vypadala práce policejního vyjednavače ve žďárské škole? Na tyto i další otázky vám odpoví další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.