reklama

Připravte růže i traviny na nadcházející zimu

Péče o růže odkvětem na zimu nekončí. Najdeme je snad na každé zahradě a milovníci růží je pěstují i v bytech. Pěstovat můžete růže pnoucí, keříkové, stromkové, minirůže či růže plazivé. Většinou mají vícekvěté stonky a tvoří tak krásné kytice i samostatně. Jsou symbolem lásky a smyslnosti a rozhodně patří i na první rande.

reklama

Růže se těší oblibě už od dávných dob, pěstovaly se v zahradách v starověku i středověku a najdeme je v mnohých zahradách a parcích po celém světě i v dnešní době. Díky tak dlouhé tradici je péče o ně už velmi vytříbená a povedlo se vyšlechtit nepřeberné množství druhů, tvarů, barev a zajímavých hybridů. Na rande i jako gratulaci se kytice růži hodí vždy. Žluté jsou jemné a značí přátelství, růžové lásku a červené jednoznačně vášeň a zájem muže o ženu. I mužům můžeme darovat kytici růží třeba k padesátinám a dát jim tak najevo náklonnost a uznání.

Jak správně pečovat o růže před zimou?

Poslední květy, pokud ještě nepřešly mrazem, můžete využít ještě doma ve váze. Krásně budou vypadat na stole, na komodě v kterékoliv místnosti nebo na okraji schodů v rodinném domě. Využít můžete také nerozkvetlé pupeny, které se vám pak rozvinou uvnitř v teple a nařezané růže vám tak vydrží déle. Pokud máte květů ještě hodně a je vám líto je vyhodit, můžete si je nasušit. Klasicky se suší v tmavé suché místnosti pověšené květem dolů.

Odkvetlé květy a květy i pupeny, které nevyužijete, ostříhejte. Nic z květů a pupenů neponechávejte, v zimě by zbylou rostlinu zbytečně vysilovaly a navíc jsou pak v zimě často zdrojem napadení plísní a nemocemi. Odkvetlé a odkvétající květy stříhejte těsně pod květem. Pokud má rostlina poškozené, suché nebo nemocné části, také je odstraňte a případně použijte vhodný ošetřující přípravek. Další stříhání nechte až po zimě, kdy budete vědět, že další mrazy už nehrozí a rostlina začíná nově rašit. Až v tuto dobu můžete keř bezpečně tvarovat.

Dalším krokem péče o růže je dobře zkypřit půdu kolem. Půdu kolem sazenic tím provzdušníte a nezapomeňte přihrnou zkypřenou půdu nad kořeny. Pokud se vám bude zdát, že máte půdy na zahrnutí kořenů málo, přisypejte rašelinu. Takto kořeny ochráníte před silnými mrazy. Určitě udělejte přikopčení tak velké, abyste zakryly také dostatečnou část nadzemních výhonů a tím je ochránili před poškozením. Můžete použít také listí, větve nebo jehličí. Odkrývejte pak až na jaře, v době, kdy už nebudou hrozit poslední mrazy.

Jak se starat o okrasné traviny?

Vysoké i nízké trsy okrasných travin už můžeme také najít v mnohých zahradách. Jsou vděčné a nenáročné na pěstování a dělají krásnou jednoduchou dekoraci. Krásně vypadají i v zimě. Mnohem lépe totiž tyto rostliny přežijí zimu, když je neostříháme, ale necháme vzrostlé jak jsou. Příliš košaté a vysoké traviny můžeme svázat, aby neklesali vlhkem a sněhem k zemi. To by způsobilo uhnívání.

Velkou chybu je na zimu tyto rostliny ostříhat. Často pěstitelé ustřihnou okrasnou trávu až u země a to může rostlinu hodně poškodit. Působením velkého množství vody a sněhu, bez možnosti se “nadechnout” a přijímat aspoň nějaké sluneční paprsky způsobují také uhnívání zbylé části a na jaře se taková rostlina vzpamatovává jen velmi těžko. Navíc musí opět růst od začátku a přijdeme tak o krásnou již vzrostlou rostlinu. Naopak v zimě můžete ocenit krásný pohled na zelené části, mírně zasypané sněhem a osvětlené zimním sluníčkem.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama