Evropa zažívá tento týden zajímavý meteorologický jev. Na některá místa kontinentu dorazil písek ze Sahary a neobvykle zbarvil nebe. Červený prach pokryl i okna či kapoty aut. I Češi měli ve čtvrtek ráno možnost vidět zrůžovělé nebe.
„Saharský prach dnes zahýbal s předpovědí počasí. Dnes ráno bylo na obloze namísto původně předpovídané malé oblačnosti na mnoha místech oblačno až zataženo vysokou oblačností,“ napsal ve čtvrtek na svém Facebooku Český hydrometeorologický ústav a dodal: „Mějte připravené fotoaparáty. Vysoko v atmosféře je stále větší množství prachu, který bude barvit oblohu do červených odstínů.“
⛅️Saharský prach dnes zahýbal s předpovědí počasí. Dnes ráno bylo na obloze namísto původně předpovídané malé oblačnosti...
Posted by Český hydrometeorologický ústav on Thursday, March 17, 2022
Jako první dorazil jemný prach ze Sahary v noci na úterý třeba do Madridu, a to navzdory tomu, že fenomén známý ve Španělsku jako calima se obvykle projevuje na Kanárských ostrovech, v ostatních částech Španělska je spíše neobvyklý. Prach našli obyvatelé na svých oknech, balkónech či autech. Předseda sdružení španělských geografů Jorge Olcina to pro agenturu EFE komentoval slovy, že Španělsko čelí „jednomu z největších přesunů prachu ze Sahary za několik desítek let“.
Ve středu se oblaka prachu rozšířila do Portugalska, Francie či Spojeného království. V Londýně, kde v tyto měsíce bývá něco kolem deseti stupňů, se kvůli přítomnosti písečného mraku zvedly teploty na zhruba 17 stupňů. V dalších dnech by jev mohl zasáhnout i Německo, Belgii či Nizozemsko. Dalším charakteristickým rysem tohoto fenoménu je neobvyklé zabarvení nebe, které můžeme pozorovat právě v Česku.
Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.