reklama

Zvířecí roztomilouši, kteří se stali symboly Velikonoc

Beránek je nejčastějším symbolem Velikonoc

Začátek jara je nesporně spojen s příchodem nových životů. Nejen, že začíná vše kvést a rodí se nové zvířecí mláďata, ale slaví se ten největší z křesťanských svátků – Velikonoce. Název Velikonoce pochází z „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro nás je však důležité, že tyto svátky jsou spjaty se symboly zvířat. Hlavně s mláďaty. Proč? Nejspíš kvůli symbolu života, čistoty a nevinnosti. Pojďme si říct proč právě beránci, kuřata a zajíčci jsou velikonočními hrdiny.

reklama

Velikonoční beránek

Na začátku je nutné říct, že beránek prostupuje Křesťanstvím, Judaismem i Islámem. Jeho symbolika vychází ze Starého zákona a příběhu o Abrahámovi a synu Izákovi. Abraháma Bůh zkoušel a nakázal mu obětovat svého syna, on by svůj úkol splnil a také proto nakonec Bůh povolil, aby vyměnil Izáka za beránka. Podobně se příběh odehrál i v Islámu, jen jsou hlavními hrdiny Ibrahím a jeho syn Išmael. Beránek je nejčastějším obětním zvířetem, protože rituály pochází z dob, kdy se lidé živili především pastevectvím. Velikonoce tedy v křesťanství oslavují vzkříšení Ježíše Krista, Judaismus slaví pesach - svátek kvašených chlebů. Připomíná osvobození židovského národa z tyranie a probuzení půdy i země. Za dob Jeruzaléma rodiny musely přinést do Chrámu beránka nebo kůzle a večer ho sníst. Dnes už od obětování opustili a pouze příslušníci nejstarší židovské skupiny na Blízkém Východě, beránka stále obětují. Stejně tak muslimové. Během svátku bajram (obětují berany, ovce, kozy, krávy, …) a maso dělí na 3 části – rodina, přátelé a chudí. Tato tradice se však mění v jatka.

Víme, že ne všechno, co se dělá dlouho, je správné a některé tradice přímo překypují krutostí. Od prolévání krve se odklonili i na azylových farmách kde zvířata zachraňují. Druhou šanci tady dostávají jehňata, kůzlata, slepice, krávy, prasata a mnoho dalších. Podívejte, jak si to užívají například na záchranné farmě Mino Vallay ve Španělsku. Jsou roztomilí, že? A proto si stejně jako my upečte beránka z těsta. Tady naleznete pár receptů.

Velikonoční zajíček

Zajíc je považován za symbol Velikonoc právě díky zmrtvýchvstání. Zajíc totiž nemá oční víčka a tak se dlouho věřilo, že nikdy nespí a představuje tak věčný život.Tradice, že zajíček přináší vajíčka k nám dorazila ve 20. století z Německa a nejspíš má spojitost s tím, že na jaře se zajíci dostávají do blízkosti lidských obydlí, protože mají hlad. Dříve se také „honil velikonoční zajíc,“ což představovalo hledání vajíček, schovaných v zahradě.

V Bibli je zajíc symbolem pro chudé, skromné a pokorné. Bývá zobrazován bílý u nohou Panny Marie (vítězství čistoty nad tělesným pokušením). Často jsou to právě králíci, kteří doplácí na roztomilost velikonočních obrázků. Děti tlačí na rodiče, aby jim ho pořídili, a neuvědomují si, že je to stejný závazek jako pes či kočka, více ZDE.

Pardon, toto nejsou velikonoční zajíčci
Pardon, toto nejsou velikonoční zajíčci
Velikonoční zajíčci jsou následně často dáváni dětem jako mazlíčci
Velikonoční zajíčci jsou následně často dáváni dětem jako mazlíčci
Králičí útulek Bunnyluv v Kalifornii se snažil loňské Velikonoce najít svým svěřencům domovy
Králičí útulek Bunnyluv v Kalifornii se snažil loňské Velikonoce najít svým svěřencům domovy

Velikonoční kuřátko/vajíčko

Kuřátka sice nejsou typickým symbolem Velikonoc, jsou jimi spíš vajíčka. Kuře je ale obecně bráno jako symbol příchodu jara. Vejce k Velikonocům patří díky tomu, že je symbolem plodnosti a života.

Kuřátka jsou symbolem jara
Kuřátka jsou symbolem jara

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Další články
reklama
reklama