reklama

Zvířecí roztomilouši, kteří se stali symboly Velikonoc

Začátek jara je nesporně spojen s příchodem nových životů. Nejen, že začíná vše kvést a rodí se nové zvířecí mláďata, ale slaví se ten největší z křesťanských svátků – Velikonoce. Název Velikonoce pochází z „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro nás je však důležité, že tyto svátky jsou spjaty se symboly zvířat. Hlavně s mláďaty. Proč? Nejspíš kvůli symbolu života, čistoty a nevinnosti. Pojďme si říct proč právě beránci, kuřata a zajíčci jsou velikonočními hrdiny.

reklama

Velikonoční beránek

Na začátku je nutné říct, že beránek prostupuje Křesťanstvím, Judaismem i Islámem. Jeho symbolika vychází ze Starého zákona a příběhu o Abrahámovi a synu Izákovi. Abraháma Bůh zkoušel a nakázal mu obětovat svého syna, on by svůj úkol splnil a také proto nakonec Bůh povolil, aby vyměnil Izáka za beránka. Podobně se příběh odehrál i v Islámu, jen jsou hlavními hrdiny Ibrahím a jeho syn Išmael. Beránek je nejčastějším obětním zvířetem, protože rituály pochází z dob, kdy se lidé živili především pastevectvím. Velikonoce tedy v křesťanství oslavují vzkříšení Ježíše Krista, Judaismus slaví pesach - svátek kvašených chlebů. Připomíná osvobození židovského národa z tyranie a probuzení půdy i země. Za dob Jeruzaléma rodiny musely přinést do Chrámu beránka nebo kůzle a večer ho sníst. Dnes už od obětování opustili a pouze příslušníci nejstarší židovské skupiny na Blízkém Východě, beránka stále obětují. Stejně tak muslimové. Během svátku bajram (obětují berany, ovce, kozy, krávy, …) a maso dělí na 3 části – rodina, přátelé a chudí. Tato tradice se však mění v jatka.

Víme, že ne všechno, co se dělá dlouho, je správné a některé tradice přímo překypují krutostí. Od prolévání krve se odklonili i na azylových farmách kde zvířata zachraňují. Druhou šanci tady dostávají jehňata, kůzlata, slepice, krávy, prasata a mnoho dalších. Podívejte, jak si to užívají například na záchranné farmě Mino Vallay ve Španělsku. Jsou roztomilí, že? A proto si stejně jako my upečte beránka z těsta. Tady naleznete pár receptů.

Velikonoční zajíček

Zajíc je považován za symbol Velikonoc právě díky zmrtvýchvstání. Zajíc totiž nemá oční víčka a tak se dlouho věřilo, že nikdy nespí a představuje tak věčný život.Tradice, že zajíček přináší vajíčka k nám dorazila ve 20. století z Německa a nejspíš má spojitost s tím, že na jaře se zajíci dostávají do blízkosti lidských obydlí, protože mají hlad. Dříve se také „honil velikonoční zajíc,“ což představovalo hledání vajíček, schovaných v zahradě.

V Bibli je zajíc symbolem pro chudé, skromné a pokorné. Bývá zobrazován bílý u nohou Panny Marie (vítězství čistoty nad tělesným pokušením). Často jsou to právě králíci, kteří doplácí na roztomilost velikonočních obrázků. Děti tlačí na rodiče, aby jim ho pořídili, a neuvědomují si, že je to stejný závazek jako pes či kočka, více ZDE.

Velikonoční kuřátko/vajíčko

Kuřátka sice nejsou typickým symbolem Velikonoc, jsou jimi spíš vajíčka. Kuře je ale obecně bráno jako symbol příchodu jara. Vejce k Velikonocům patří díky tomu, že je symbolem plodnosti a života.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama