reklama

Zvířecí roztomilouši, kteří se stali symboly Velikonoc

Začátek jara je nesporně spojen s příchodem nových životů. Nejen, že začíná vše kvést a rodí se nové zvířecí mláďata, ale slaví se ten největší z křesťanských svátků – Velikonoce. Název Velikonoce pochází z „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro nás je však důležité, že tyto svátky jsou spjaty se symboly zvířat. Hlavně s mláďaty. Proč? Nejspíš kvůli symbolu života, čistoty a nevinnosti. Pojďme si říct proč právě beránci, kuřata a zajíčci jsou velikonočními hrdiny.

reklama

Velikonoční beránek

Na začátku je nutné říct, že beránek prostupuje Křesťanstvím, Judaismem i Islámem. Jeho symbolika vychází ze Starého zákona a příběhu o Abrahámovi a synu Izákovi. Abraháma Bůh zkoušel a nakázal mu obětovat svého syna, on by svůj úkol splnil a také proto nakonec Bůh povolil, aby vyměnil Izáka za beránka. Podobně se příběh odehrál i v Islámu, jen jsou hlavními hrdiny Ibrahím a jeho syn Išmael. Beránek je nejčastějším obětním zvířetem, protože rituály pochází z dob, kdy se lidé živili především pastevectvím. Velikonoce tedy v křesťanství oslavují vzkříšení Ježíše Krista, Judaismus slaví pesach - svátek kvašených chlebů. Připomíná osvobození židovského národa z tyranie a probuzení půdy i země. Za dob Jeruzaléma rodiny musely přinést do Chrámu beránka nebo kůzle a večer ho sníst. Dnes už od obětování opustili a pouze příslušníci nejstarší židovské skupiny na Blízkém Východě, beránka stále obětují. Stejně tak muslimové. Během svátku bajram (obětují berany, ovce, kozy, krávy, …) a maso dělí na 3 části – rodina, přátelé a chudí. Tato tradice se však mění v jatka.

Víme, že ne všechno, co se dělá dlouho, je správné a některé tradice přímo překypují krutostí. Od prolévání krve se odklonili i na azylových farmách kde zvířata zachraňují. Druhou šanci tady dostávají jehňata, kůzlata, slepice, krávy, prasata a mnoho dalších. Podívejte, jak si to užívají například na záchranné farmě Mino Vallay ve Španělsku. Jsou roztomilí, že? A proto si stejně jako my upečte beránka z těsta. Tady naleznete pár receptů.

Velikonoční zajíček

Zajíc je považován za symbol Velikonoc právě díky zmrtvýchvstání. Zajíc totiž nemá oční víčka a tak se dlouho věřilo, že nikdy nespí a představuje tak věčný život.Tradice, že zajíček přináší vajíčka k nám dorazila ve 20. století z Německa a nejspíš má spojitost s tím, že na jaře se zajíci dostávají do blízkosti lidských obydlí, protože mají hlad. Dříve se také „honil velikonoční zajíc,“ což představovalo hledání vajíček, schovaných v zahradě.

V Bibli je zajíc symbolem pro chudé, skromné a pokorné. Bývá zobrazován bílý u nohou Panny Marie (vítězství čistoty nad tělesným pokušením). Často jsou to právě králíci, kteří doplácí na roztomilost velikonočních obrázků. Děti tlačí na rodiče, aby jim ho pořídili, a neuvědomují si, že je to stejný závazek jako pes či kočka, více ZDE.

Velikonoční kuřátko/vajíčko

Kuřátka sice nejsou typickým symbolem Velikonoc, jsou jimi spíš vajíčka. Kuře je ale obecně bráno jako symbol příchodu jara. Vejce k Velikonocům patří díky tomu, že je symbolem plodnosti a života.

Kdy budou Velikonoce v roce 2022, zjistíte zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama