reklama

Zvířecí roztomilouši, kteří se stali symboly Velikonoc

Beránek je nejčastějším symbolem Velikonoc

Začátek jara je nesporně spojen s příchodem nových životů. Nejen, že začíná vše kvést a rodí se nové zvířecí mláďata, ale slaví se ten největší z křesťanských svátků – Velikonoce. Název Velikonoce pochází z „velké noci“ ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro nás je však důležité, že tyto svátky jsou spjaty se symboly zvířat. Hlavně s mláďaty. Proč? Nejspíš kvůli symbolu života, čistoty a nevinnosti. Pojďme si říct proč právě beránci, kuřata a zajíčci jsou velikonočními hrdiny.

reklama

Velikonoční beránek

Na začátku je nutné říct, že beránek prostupuje Křesťanstvím, Judaismem i Islámem. Jeho symbolika vychází ze Starého zákona a příběhu o Abrahámovi a synu Izákovi. Abraháma Bůh zkoušel a nakázal mu obětovat svého syna, on by svůj úkol splnil a také proto nakonec Bůh povolil, aby vyměnil Izáka za beránka. Podobně se příběh odehrál i v Islámu, jen jsou hlavními hrdiny Ibrahím a jeho syn Išmael. Beránek je nejčastějším obětním zvířetem, protože rituály pochází z dob, kdy se lidé živili především pastevectvím. Velikonoce tedy v křesťanství oslavují vzkříšení Ježíše Krista, Judaismus slaví pesach - svátek kvašených chlebů. Připomíná osvobození židovského národa z tyranie a probuzení půdy i země. Za dob Jeruzaléma rodiny musely přinést do Chrámu beránka nebo kůzle a večer ho sníst. Dnes už od obětování opustili a pouze příslušníci nejstarší židovské skupiny na Blízkém Východě, beránka stále obětují. Stejně tak muslimové. Během svátku bajram (obětují berany, ovce, kozy, krávy, …) a maso dělí na 3 části – rodina, přátelé a chudí. Tato tradice se však mění v jatka.

Víme, že ne všechno, co se dělá dlouho, je správné a některé tradice přímo překypují krutostí. Od prolévání krve se odklonili i na azylových farmách kde zvířata zachraňují. Druhou šanci tady dostávají jehňata, kůzlata, slepice, krávy, prasata a mnoho dalších. Podívejte, jak si to užívají například na záchranné farmě Mino Vallay ve Španělsku. Jsou roztomilí, že? A proto si stejně jako my upečte beránka z těsta. Tady naleznete pár receptů.

Velikonoční zajíček

Zajíc je považován za symbol Velikonoc právě díky zmrtvýchvstání. Zajíc totiž nemá oční víčka a tak se dlouho věřilo, že nikdy nespí a představuje tak věčný život.Tradice, že zajíček přináší vajíčka k nám dorazila ve 20. století z Německa a nejspíš má spojitost s tím, že na jaře se zajíci dostávají do blízkosti lidských obydlí, protože mají hlad. Dříve se také „honil velikonoční zajíc,“ což představovalo hledání vajíček, schovaných v zahradě.

V Bibli je zajíc symbolem pro chudé, skromné a pokorné. Bývá zobrazován bílý u nohou Panny Marie (vítězství čistoty nad tělesným pokušením). Často jsou to právě králíci, kteří doplácí na roztomilost velikonočních obrázků. Děti tlačí na rodiče, aby jim ho pořídili, a neuvědomují si, že je to stejný závazek jako pes či kočka, více ZDE.

Pardon, toto nejsou velikonoční zajíčci
Pardon, toto nejsou velikonoční zajíčci
Velikonoční zajíčci jsou následně často dáváni dětem jako mazlíčci
Velikonoční zajíčci jsou následně často dáváni dětem jako mazlíčci
Králičí útulek Bunnyluv v Kalifornii se snažil loňské Velikonoce najít svým svěřencům domovy
Králičí útulek Bunnyluv v Kalifornii se snažil loňské Velikonoce najít svým svěřencům domovy

Velikonoční kuřátko/vajíčko

Kuřátka sice nejsou typickým symbolem Velikonoc, jsou jimi spíš vajíčka. Kuře je ale obecně bráno jako symbol příchodu jara. Vejce k Velikonocům patří díky tomu, že je symbolem plodnosti a života.

Kuřátka jsou symbolem jara
Kuřátka jsou symbolem jara

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama