Po deštivé a chladné neděli i začátku příštího týdne se oteplí a počasí se ustálí. Týdenní průměry maximálních teplot se v první půlce srpna budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia. Poté meteorologové očekávají střídání chladnějších a teplejších období. Celkově bude srpen teplotně průměrný až slabě nadprůměrný, srážek by mělo být jako obvykle v tuto dobu.
Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pršet má nejvíce v týdnu od 3. srpna. V něm meteorologové očekávají nejvyšší týdenní úhrny, a to zejména kvůli vydatným srážkám ze začátku týdne. „Následně předpokládáme v průměru relativně sušší období, pravděpodobně budou převažovat srážky lokálního charakteru (přeháňky, bouřky), což povede k větším regionálním rozdílům v celkovém měsíčním úhrnu,“ uvedl ČHMÚ.
Průměrný úhrn srážek pro období 3. až 30. srpna je 67 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 2002, kdy meteorologové naměřili 140 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1983 s úhrnem 15 milimetrů.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku pro období příštích čtyř týdnů je 17,5 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejtepleji v roce 2015 s průměrem 21,6 stupně Celsia, zatím nejnižší průměr, 13,9 stupně, zaznamenali meteorologové v roce 1978.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.