Během vánočních svátků lidé své zdraví příliš neřeší. Přesto je důležité, abychom byli i v prosinci a na přelomu roku bdělí, protože včasná diagnóza nám může zachránit život. Britský web The Mirror přinesl několik příznaků, které je vhodné sledovat a někdy bývají zaměňovány s následky hodování.
„Pokud si všimnete něčeho, co pro vás není normální, řekněte to svému lékaři. Nemusíte se snažit zapamatovat si všechny příznaky rakoviny – poslouchejte své tělo. Příznaky a symptomy jsou častěji způsobeny něčím méně závažným než touto nemocí. Pokud se však o rakovinu jedná, její včasné odhalení může mít skutečný význam,“ uvedla britská přední charitativní organizace Cancer Research. Web Mirror sestavil seznam problémů, při kterých bychom měli zbystřit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Občas děláme ze zdravých nemocné, přiznávají lékaři. Proč Čechům předepisují tolik léků?
Nadýmání
Vzhledem k množství jídla a pití je určitá míra nadýmání v období Vánoc prakticky samozřejmostí. Trvalé nadýmání po dobu dne až tří týdnů je ale jedním z hlavních příznaků rakoviny vaječníků.
Chvění žaludku
Pocit „chvění“ pod žebry může souviset s rakovinou slinivky břišní. Na tento příznak bylo poprvé upozorněno v roce 2014 ve zprávě časopisu British Medical Journal, která se týkala pacientů, kteří si stěžovali na „bolest“ a „třepotání“ v žaludku ještě předtím, než jim bylo toto onemocnění diagnostikováno. Specialistka na rakovinu slinivky břišní ve společnosti Pancreatic Cancer UK Lisa Woodrowová uvedla, že ačkoli lidé o pocitu chvění v břiše hovoří spíše výjimečně, může to souviset s trávicími problémy způsobenými tím, že slinivka nepracuje správně.
Potíže s polykáním
Jedním z nejčastějších příznaků rakoviny jícnu je obtížné polykání. Může sice jít jen o jeho neškodné zúžení, je přesto vhodné nechat se vyšetřit lékařem. Problémy s polykáním může totiž způsobovat také rakovina hrtanu, štítné žlázy, krku, nosní dutiny, slinných žláz, úst a jazyka.
Bublání v břiše
Během vánočních svátků může být žaludek poněkud neklidný, takže bublání v břiše samo o sobě není důvodem k panice. Pokud jej však doprovází krev ve stolici, nadměrná plynatost, nevolnost, zvracení, pálení žáhy a nechtěný úbytek hmotnosti, může jít o rakovinu tlustého střeva. Uvedené příznaky může ale způsobovat i několik dalších onemocnění, jako jsou hemoroidy, zánětlivé onemocnění střev, syndrom dráždivého tračníku a divertikulitida. Pokud příznaky trvají déle než tři týdny, je vhodné poradit se s lékařem.
Změna chuti
Potíže s trávením zanechávají nepříjemnou chuť v ústech. Pálení žáhy nebo reflux jsou ale také příznakem rakoviny žaludku a slinivky.
Nevolnost
Nevolnost a zvracení se vyskytují u 40 až 70 procent pacientů s rakovinou. Běžné jsou však i u jiných chronických stavů, jako je hepatitida C a střevní záněty.
Závrať
Pokud máte závratě déle než pár dní, je vhodné poradit se se svým praktickým lékařem. Může totiž jít o příznak nádoru na mozku.
Chraplavý hlas
Nepřetržité rozhovory uprostřed řvoucí hudby o vánočních večírcích mohou mít za následek chraplavý hlas. Pokud ale chrapot nezmizí, je dobré nechat se zkontrolovat. Mohlo by to totiž znamenat rakovinu hrtanu, krku nebo plic.
Ztráta chuti k jídlu
Ztráta chuti během Vánoc může snadno nastat kvůli tomu, že toho člověk snědl hodně najednou a nic dalšího již nechce. Může jít o příznaky deprese nebo úzkosti, ale i rakoviny vaječníků, plic, žaludku a slinivky.
Bolesti zad
Nevysvětlitelné a přetrvávající bolesti zad mohou být také příznakem rakoviny. Lokalizace těchto bolestí je často indikativní – bolest na hrudi například u rakoviny plic.
Otok
Velké nádory mohou někdy tlačit na cévy nebo lymfatické cévy a způsobit otoky. Přetrvávající bouličky jsou jedním z nejzřejmějších příznaků rakoviny a měly by se brát vážně.
Únava
Je normální, že se během svátečního období lidé cítí unavenější než obvykle. Ale pokud k únavě není jasný důvod, může být něco špatně. Cancer Research UK odhaduje, že téměř 65 procent lidí s rakovinou se cítí unaveně. Extrémní únava je příznakem leukémie, rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Umřít se nechystám, léčím chronický zánět průdušek, vzkázal Jiří Krampol fanouškům