První příznaky rakoviny slinivky břišní jsou snadno přehlédnutelné. Více než pěti let od onemocnění se přitom dožívá jen 12,5 procenta pacientů. Podle expertů je potřeba sledovat zejména pět příznaků. Jejich včasné odhalení může zachránit život.
Ve čtvrtek podlehl rakovině slinivky břišní americký moderátor Jerry Springer. Zhoubná choroba mu byla diagnostikována teprve před pár měsíci.
Rakovina slinivky je přezdívaná jako „tichý zabiják“, protože je snadné přehlédnout její příznaky. Podle průzkumu organizace Pancreatic Cancer Action Network z roku 2022, o kterém informoval britský web Daily Mail, si symptomy tohoto onemocnění neuvědomuje 83 procent dospělých.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Onemocnění jater probíhá dlouho bez příznaků. Jak můžeme předejít cirhóze či rakovině?
Většina diagnóz je navíc stanovena až poté, co rakovina metastázuje nebo se rozšíří. Podle britského Národního onkologického institutu (NCI) se v primárním ložisku podaří zastavit pouze 13 procent případů. Odborníci zdůrazňují, že včasné odhalení příznaků může zachránit život. Mezi ty hlavní patří:
Žloutenka
Jedním z nejčastějších prvních příznaků rakoviny slinivky je žloutnutí kůže a očí. To způsobuje nahromaděním bilirubinu, tedy žlutohnědé látky, kterou vytvářejí játra. Při normální funkci jater se žluč přesouvá do střeva a pomáhá štěpit tuky. Pokud se ale žlučovody ucpou, začne se bilirubin hromadit a dojde ke zbarvení kůže a očí do žluta. Žloutenka může způsobit také nevolnost a zvracení, zažívací potíže a únavu.
Bolest žaludku
Dalším z příznaků rakoviny slinivky může být bolest žaludku. Nádory, které se zpočátku vytvoří v dolních částech slinivky břišní, se totiž mohou rychle rozrůstat a tlačit na okolní orgány. Jedním z takových orgánů je právě žaludek. Podle odhadů organizace Pancreatic Action Network pociťuje bolest žaludku přibližně 70 procent pacientů trpících rakovinou slinivky břišní.
Revoluční objev: Vědci z pardubické univerzity dávají naději pacientům se smrtelnou chorobou
Další naděje pro nemocné smrtelnou chorobou – v léčbě rakoviny slinivky břišní se snad blýská na lepší časy. Vědci z pardubické univerzity objevili už před pár lety unikátní metodu, kterou se dá tato zákeřná choroba s velkou úspěšností odhalit v raném, tedy léčitelném stadiu. Teď zahájili klinickou studii. Objev se tak blíží zavedení do praxe.
Bolest zad
Podobně jako bolest žaludku se u pacientů trpících rakovinou slinivky břišní objevuje také bolest zad. Nejčastěji se vyskytuje pod lopatkami. Zasáhnout ale může i ramena a při ležení se může zhoršovat.
Náhlý úbytek hmotnosti
Lidé s rakovinou slinivky mohou pociťovat sníženou nebo žádnou chuť k jídlu, což může způsobit úbytek hmotnosti. Potlačená chuť k jídlu může být způsobena nedostatkem funkčních enzymů slinivky břišní, které pomáhají štěpit tuky, sacharidy a bílkoviny.
Plovoucí stolice
Dalším příznakem rakoviny slinivky břišní mohou být neobvyklé změny ve stolici. Plovoucí stolici může běžně způsobit náhlá změna stravy, například zařazení brokolice, fazolí a čočky. Může jít ale i o nedostatek žluči, kterou vytvářejí játra, aby odfiltrovala odpadní látky, jako jsou toxiny a nadměrné množství cholesterolu.
Když se žluč nevstřebává správně, dojde k narušení chemické rovnováhy. Pokud nádor blokuje slinivku, může nedostatečné vstřebávání živin ze slinivky vést k průjmu, protože nestrávená potrava prochází trávicím traktem příliš rychle. Stolice pak obsahuje příliš mnoho tuku, což způsobuje, že plave nebo se zdá být mastná či bledá.
Mohlo by vás také zajímat: Rakovinu dokážou vyvolat i pesticidy, jak škodí našemu zdraví?