Philipp Lahm, kapitán německých fotbalových mistrů světa z roku 2014, doporučuje ve své knize stále aktivním fotbalistům, aby zvážili oznámení homosexuality, tzv. coming outu. Prý se to ještě neobejde bez úhony.
„Pro mě by ta zodpovědnost byla příliš veliká,“ píše Lahm v nově vydané knize s názvem Zápas: Svět fotbalu, ze které citují německá média. Lahm odhaluje města i kluby, o kterých si myslí, že by v nich coming out tzv. prošel. Je to dané kulturností a rozmanitostí.
Německý prezident ocenil bývalého fotbalistu, který se první přiznal k homosexualitě
Bývalý německý fotbalový reprezentant, vicemistr Evropy z roku 2008 a bronzový medailista z mistrovství světa 2006 Thomas Hitzlsperger převzal ve čtvrtek státní vyznamenání od prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Stalo se tak v rámci slavnosti ke 30. výročí znovusjednocení Německa.
Zmiňuje Berlín, ale už nespecifikuje, jestli jde o oba prvoligové týmy, Herthu, kde působí český reprezentant Vladimír Darida, nebo 1. FC Union na jihovýchodě metropole, kam nedávno přišel na hostování ze Slavie Praha Petar Musa. Jmenuje také Freiburg, studentské město na jihozápadě země, či FC St. Pauli, druholigový klub z Hamburku ležící ve stejnojmenné městské části, vyhlášené otevřenějším chováním, pornokiny a oblastí tzv. červených luceren.
„Současně se mi ale zdají šance takového pokusu v bundeslize nepatrné, jde o risk a bylo by úspěchem z toho aspoň částečně vyjít bez újmy,“ míní bývalý obránce Bayernu Mnichov, za který odehrál 517 utkání. Dalších 113 navíc přidal v národním týmu.
„Pokud hráč něco takového plánuje a chtěl by mi o tom vyprávět, doporučil bych mu, aby se důkladně poradil s věrnými a nejbližšími a aby byl sám vůči sobě upřímný a uměl si zodpovědět, proč tento krok činí. Také bych mu nedoporučil, aby o tom mluvil se spoluhráči z vlastního klubu,“ popisuje v knize Lahm a pouští se do hlubšího rozboru: „I kdyby byl dotyčný profesionál pro takový krok skutečně zralý, nedá se počítat se stejnou vyspělostí u všech soupeřů ve sportu a už vůbec ne na všech stadionech, kde by nastoupil. Očekával bych také osočování, urážky, nadávky a pomlouvačné výroky. Kdo by je vydržel? A pokud přece ano, jak dlouho?“
Německo finančně odškodní homosexuální vojáky diskriminované v Bundeswehru
Dvacet let poté, co v Německu zavedli ochranu práv homosexuálních důstojníků Bundeswehru, tamní vláda schválila zákon, podle něhož mají být homosexuálové, kteří v armádě čelili diskriminaci, dostat odškodnění. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Lahm ocenil svého bývalého spoluhráče z reprezentace Thomase Hitzlspergera, který v roce 2014 jako první fotbalista s mezinárodním renomé veřejně oznámil svou homosexuální orientaci. „To, že tak učinil až po aktivní kariéře, považuji za moudré,“ tvrdí Lahm.
Svou knihou a především určitými pasážemi v ní prolomil tabu. Protože o homosexualitě se v německém mužském fotbale nemluví. Podle deníku Frankfurter Rundschau nyní v německém profesionálním fotbale neexistuje hráč, který by se „přiznal“ k homosexualitě.
Osm set fotbalistek a fotbalistů z německých klubů vyjádřilo ve středečním prohlášení solidaritu a podporu homosexuálním spoluhráčkám a spoluhráčům při coming outu. Mezi nimi také bývalý reprezentant a nyní útočník 1. FC Union Berlín Max Kruse či hráčky německého národního týmu Almuth Schultová a Alexandra Poppová z mistrovského celku VfL Wolfsburg.
Na rozdíl od mužského fotbalu, v ženském se o homosexualitě mluví běžně a otevřeně a ke coming outu se už odhodlalo více hráček.