Další problémy s úřady práce. Kvůli dlouhým frontám a zaplněnému rezervačnímu systému termínů se může stát, že lidé nestihnou podat žádost o příspěvek na bydlení včas. Své o tom ví pan Jaroslav z Liberce – senior, který neumí s počítačem. Nepomohla mu tak ani rada ministerstva, aby si o peníze požádal on-line.
„Ještě, že jsem v podnájmu u rozumných lidí a nájem mně zatím nezvýšili. Jinak bych to nezvládl,“ říká pan Jaroslav z Liberce, který žije jen z důchodu. Ten mu činí 9 200 korun, za nájem musí platit osm tisíc. Měsíčně tedy musí vyjít zhruba s dvanácti stovkami měsíčně.
Chtěl si zažádat na úřadu práce o příspěvek na bydlení, ale žádost nestihl podat do konce dubna. S pomocí známého zjistil, že rezervační systém je na duben i květen zcela obsazený.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se zastal učitelky obžalované z popírání genocidy. Udal ji rodič typu Černochové, tvrdí
„Na konci března jsem šel na úřad práce, kde mi řekli, že žádost musím podat až v dubnu. Tak jsem tam šel 12. dubna, byly tam davy lidí, paní mi jen dala takový lísteček s tím, že se musím přihlásit elektronicky,“ řekl CNN Prima NEWS pan Jaroslav.
Pan Jaroslav počítač nemá a ani s ním neumí, proto je pro něj problematické objednat se on-line. „Kdo nebydlí blízko nějakého příbuzného nebo známého, tak je zkrátka odkázaný asi na ministerstvo,“ dodal důchodce z Liberce.
Ministerstvo a vedení úřadu práce radí podat klasickou papírovou žádost, odevzdat ji na podatelně pobočky nebo poslat poštou. Další rada je udělit někomu plnou moc. „Určitě tedy není nutné stát ve frontě na úřadě i v případě, že klient z nějakého důvodu nepoužívá počítač,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.
Opozice radí lidem, jako je pan Jaroslav, zažádat si o dávku hmotné nouze, která je snadněji dostupná. Odbory zase doporučují obrátit se na pracovníky obecních úřadů, kteří by mohli s žádostí o příspěvek na bydlení pomoct.