Bývalý prezident Václav Klaus nesouhlasí s tím, že byla ve čtvrtek státním zástupcem obžalovaná učitelka pražské základní školy, která měla zpochybňovat ruské válečné zločiny na Ukrajině. Domnívá se, že genocidu ve skutečnosti nepopírala. Podle něj pouze situaci popisovala jinak než současná ministryně obrany Jana Černochová. Uvedl to na svých webových stránkách.
Učitelka českého jazyka ze ZŠ Na Dlouhém lánu v Praze byla obžalována kvůli popírání genocidy, a to poté, co žákům sdělovala svůj výklad situace na Ukrajině. Klaus téma na svých stránkách glosoval a proti obžalobě se vyhradil. „Na válku je přece možné mít různé názory i při rezolutním odmítání hrůz, které přináší,“ uvádí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jurečka odvolal šéfa Úřadu práce Najmona. Čelil kritice za pomalé vyplácení dávek
Klaus: Stanjura je otesánek, vládě bych nedal ani halíř. Zbořili, na co sáhli, řekl Středula
Současné vládě bych už nedal ani halíř, kroutil hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý prezident Václav Klaus. Nynějšího ministra financí Zbyňka Stanjuru a kabinet Petra Fialy (oba ODS) následně označil za otesánky. „Za poslední dvě etapy vlády zbořily, na co sáhly,“ přidal se v pořadu 360° do debaty o zadluženosti státu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Důsledky vládní rozpočtové politiky teď podle něj skrze vysokou inflaci zaplatí zaměstnanci a důchodci.
„Pochybuji, že paní učitelka mluvila o genocidě a že tento pojem popírala. Asi neudělala nic jiného, než že říkala věty, které jsou odlišné od vět paní ministryně Černochové,“ pokračoval. Potenciálně rozdílná interpretace nehraje podle něj v tomto případě roli.
Pozastavil se rovněž nad tím, že byla učitelka při hodině vůbec natočena. „Za udáním stejně stojí nějaký rodič typu Černochové, který naočkoval své dítě, aby slova paní učitelky nahrálo,“ napsal a dodal, že není normální, když si žáci na základních školách nahrávají výroky kantorů.
„Do dnešního dne jsem přirovnávání našeho světa k padesátým létům považoval za nadsázku, teď o tom začínám pochybovat,“ zakončil svou glosu. Za přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy hrozí obžalované podle trestního zákoníku od půl roku až do tří let odnětí svobody.
Učitelka ze Základní školy Na Dlouhém lánu podle dřívějších informací médií při hodině slohu tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když osmáci namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. V médiích pak vysvětlovala, že si při diskusi s dětmi uvědomila, že mají jen kusé informace, a chtěla, aby se dozvěděly víc. Žáci z hodiny pořídili nahrávku, za což učitelka požadovala potrestání autora. Škola dala češtinářce po incidentu výpověď. O kauze bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6.