Proč se u některých pacientů po očkování proti covidu objevily problémy se srdcem? Nová studie vědců z Yaleovy univerzity ukazuje na přehnanou reakci imunitního systému. Za potíže, které se vyskytly zcela výjimečně a měly v drtivé většině lehký průběh, tak podle nich nemohly protilátky produkované vakcínou. Typicky šlo o záněty srdce, kterým se odborně říká myokarditida či perikarditida, a postihují především mladé muže.
Vědci z Yaleovy univerzity se zaměřili na 23 pacientů, u nichž se zánětlivá onemocnění srdce spojovala s vakcínou proti covidu. Z 87 procent byla skupina tvořena muži, pacienti byli ve věku 13 až 21 let a před očkováním neměli závažné zdravotní potíže. Většina z nich začala pociťovat vedlejší účinky čtyři dny po podání druhé dávky vakcíny společnosti Pfizer.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdravotnictví nemůže být zadarmo. Kdo kašle na prevenci, ať platí, říká hvězda covidu Smejkal
Podle výsledků studie, které publikoval časopis Science Immunology, za jejich potíže nemohly protilátky produkované vakcínou, ale šlo o přirozenou reakci jejich imunitního systému. Výzkumníci objevili „nespecifickou imunitní odpověď, ve které je srdce jen nevinným kolemjdoucím, se zánětem a určitou tvorbou fibrózy (zjizvené tkáně)“, citoval web Fox News Donalda Lloyda Jonese, bývalého prezidenta Americké kardiologické asociace.
Podívejte se na rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou o covidu:
Vědci se zaměřili na několik možných příčin myokarditidy. Patřila mezi ně imunitní odpověď na protilátky vyvolané vakcínou, alergická reakce a protilátky, které míří přímo na srdce. Poté, co tyto možnosti vyloučili, došli k závěru, že vakcína podnítila přehnanou imunitní reakci, v níž bylo srdce zasaženo neúmyslně.
Dobrá zpráva
„Trochu se nám ulevilo,“ popsala Akiko Iwasakiová, jedna z autorek, která učí imunobiologii na Yaleově univerzitě. Toto vysvětlení je totiž velmi nadějné pro léčbu pacientů – kdyby se jednalo o cílenou autoimunitní reakci, byla by léčba mnohem složitější a také dražší.
V současné době se lidé trpící myokarditidou po vakcíně proti covidu léčí pomocí protizánětlivých léků a steroidů. Pokud by byl ale tento stav způsoben autoimunitní reakcí, museli by lidé dostávat mnohem vyšší dávky steroidů anebo je užívat výrazně delší dobu, což by znamenalo hrozbu většího množství vedlejších účinků.
Osudová druhá dávka
Případy myokarditidy lékaři většinou zaznamenali až po druhé dávce mRNA vakcíny. Výsledky studie navíc podporují myšlenku, že delší časový odstup mezi jednotlivými dávkami vakcíny by mohl pomoci snížit riziko výskytu zmíněných potíží. Imunitní systém totiž získá více času na to, aby se zklidnil a případné záněty se zmírnily.
Případy zánětu srdce po očkování obvykle rychle odezní a jsou velmi vzácné. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) se v nejrizikovější skupině (u dospívajících chlapců) vyskytla myokarditida ve 26,7 případech ze 100 tisíc očkovaných.
Současně platilo, že myokarditida po očkování měla také výrazně mírnější průběh, než když vznikala z jiných příčin. Přesto je podle vědců velmi důležité tento fenomén co nejvíc prozkoumat, už jen proto, aby měli lidé, kteří uvažují o očkování, více informací o možných rizicích.
Experti totiž upozorňují, že pandemie covidu není rozhodně poslední pandemií 21. století – tím, že člověk stále víc proniká do přírody, stoupá riziko kontaktu s dalšími patogeny. Právě mRNA vakcíny mají podle expertů velký potenciál vyvinout rychle účinnou obranu.