Říká vám něco termín lyofilizace? Pokud nejste o moc moudřejší, ani budeme-li hovořit o sušení mrazem, nezoufejte, vše vysvětlíme. Stačí pokračovat ve čtení těchto řádků.
Kdy jíst ovoce a jaké množství ovoce denně je zdravé?
Chcete dodržovat zdravý jídelníček a nejste si jistí, jak přistupovat k ovoci? V článku vám poradíme, jaké množství je ideální a kdy nejlépe ovoce konzumovat.
Sušení mrazem je nejšetrnější metodou konzervace potravin
Lyofilizace neboli sušené mrazem je moderní postup, při kterém jsou (nejen) potraviny zbavovány veškeré obsažené vody. Současně ale nedochází k zásadnímu narušení struktury materiálu ani kompletní ztrátě barev.
Výsledek je tak velice podobný původní podobě (jahoda na obrázku byla před sušením mrazem nakrájená na kostičky). V případě ovoce si tedy například jahody a maliny, které jsou mrazem sušeny velice často, zachovají červenou barvu. Jednotlivé druhy ovoce sušeného mrazem na první pohled poznáte. Zcela bez barviv! To nelze říci například o klasickém sušení – taková rozinka nemá s čerstvým hroznovým vínem vizuálně mnoho společného.
Výrazné prodloužení trvanlivosti ovoce
Ovoce sušené mrazem má navíc velice dlouhou trvanlivost. V uzavřeném obalu jde o měsíce až roky. Bez konzervantů a jiných umělých látek. I po otevření obalu ale hovoříme při správném skladování minimálně o několika týdnech nezávadnosti. A za tu dobu nepochybně stihnete veškerý obsah zkonzumovat.
Chutná potravina napěchovaná živinami
Protože sušení mrazem je velice šetrnou metodou konzervace, nedochází u ní k nadměrnému úbytku vitaminů. V potravině také zůstává veškerá vláknina a přítomny jsou i minerály. Navíc dochází k maximální koncentraci chuti. Lyofilizované ovoce je tak nejen plné chuti, ale i živin. A v rozumném množství jej tak jednoznačně lze doporučit do pestrého a zdravého jídelníčku.
Jaké je ideální množství lyofilizovaného ovoce?
Ovoce sušeného mrazem můžete zkontumovat větší hrst týdně – tedy asi 10 gramů denně. Je to z toho důvodu, že ovoce po zbavení vody zmenší svůj objem, zůstávají v něm ale veškeré živiny a cukry. Sušené ovoce je tedy velice lehké.
Tuto doporučenou dávku si můžete přidat například do ovesné kaše nebo do jogurtu. Skvělou variantou je také jeho smíchání s ořechy. Připravit si můžete i chutnou granolu.
Kvalitní ovoce po celý rok
Během hlavní sezóny – tedy v průběhu léta – vám možná nebude sušené ovoce dávat takový smysl. Ostatně k dispozici je široká nabídka čerstvých farmářských plodin i dalšího ovoce z celého světa. Ovoce sušené mrazem ale oceníte mimo sezónu. Díky němu totiž můžete mít kvalitní a zdravé potraviny bez kompromisů po celý rok. Ovoce sušené mrazem navíc můžete ponořit do vody – absorbuje tekutinu nazpět a vy budete mít ovoce tvarem i chutí velice podobné čerstvému.
Ovoce sušené mrazem je tak v první řadě velice zajímavou alternativou ke klasicky sušenému ovoci nebo například k ovoci kompotovanému. Současně jde o zdravou alternativu sladkého mlsání – nahradit s ním můžete dorty, čokoládu či sušenky. Velice oblíbené bude i u dětí.