Chcete dodržovat zdravý jídelníček a nejste si jistí, jak přistupovat k ovoci? V článku vám poradíme, jaké množství je ideální a kdy nejlépe ovoce konzumovat.
Ovoce je plné živin
Ovoce zcela jednoznačně patří do zdravého jídelníčku. Pokud tedy někdo za účelem hubnutí ovoce jako potravinu zcela vyřazuje, dělá chybu.
Tím hlavním důvodem, proč byste ovoce pravidelně konzumovat měli, jsou vitamíny a minerály. Ty jsou zcela nezbytné pro to, aby naše tělo správně fungovalo a bylo po zdravotní stránce v pořádku. A právě potraviny jako ovoce, zelenina či ořechy patří k těm, které jsou na vitamíny a minerály vůbec nejbohatší.
Kromě minerálů a vitaminů je také ovoce důležitým zdrojem vlákniny. Slupka a zrníčka, které spolu s ovocem jíme, pomáhají správnému trávení napříč celým trávicím traktem. Svou úlohu ale plní především ve střevech.
Všeho moc škodí?
Zdravý jídelníček vždy znamená vyvážený jídelníček. A platí to i v případě ovoce. Stejně jako je chybou, pokud ovoce zcela vyřadíme, působí problémy i jeho nadměrná konzumace. Aby nás příroda na ovoce nalákala – a doplnili jsme si tak potřebné vitamíny a minerály – vybavila je nejen atraktivním barevným obalem v podobě slupky, ale především skvělou chutí. O tu se přitom stará zejména cukr.
Nadmíra ovoce v jídelníčku proto kvůli vysoké konzumaci sacharidů může vést k nadváze a cukrovce. Pozor i na některé výrobky z ovoce. Různé smoothies a další pochutiny mění zdravé ovoce ve vysoce kalorickou potravinu.
Této vlastnosti lze ale využít i pozitivně. Namísto sušenek a čokolád si můžete dát sladkost, která je doslova nabitá zdravými látkami. Chcete-li tedy trochu zhřešit a dát si i během diety něco sladkého na zub, raději zvolte sušené ovoce, ve kterém se v malém soustu koncentruje maximální množství chuti i živin. Nabídka sušeného ovoce je dnes v obchodech – zejména těch specializovaných – téměř neomezená.
Jaké je tedy ideální množství?
Denně byste měli sníst 1–2 kusy velkých plodů (jablko, pomeranč, broskev, kiwi…), případně hrst plodů drobných (jahody, maliny, borůvky), resp. odpovídající objem libovolného ovoce, kde je celý jeden plod sám o sobě příliš velký (tj. na kostky nakrájený meloun, mango, ananas…), o toto ovoce se proto podělte ve více lidech. Jednotlivé druhy ovoce pravidelně střídejte, abyste přijímali různé vitamíny a minerály. Pokud někdy ovoce vynecháte a jindy si jej naopak dáte více, není to zásadní problém.
Kdy jíst ovoce?
Nejlepší je jíst ovoce ve chvíli, kdy tělo potřebuje rychle doplnit energii – tedy při sportu či jiné fyzické aktivitě. Ostatně i v televizi můžete vidět například tenisty či fotbalisty, jak během přestávek ujídají banán. Jinak ale není problém ovoce v přiměřeném množství konzumovat kdykoliv během dne. Výjimkou jsou pouze večerní hodiny – alespoň hodinu před ulehnutím už byste neměli konzumovat nejen ovoce, ale ani žádné jiné potraviny.