reklama

Proč směrovka v autě tiká? Kdysi šlo o nechtěný efekt, dnes příjemnou jistotu

Cvakání blinkru patří k nejméně obtěžujícím zvukům, které může dnešní auto vydávat. Spolu s blikající žárovkou za šipkou na palubní desce vašeho auta jsou jemné, rytmické tóny tikání znamením, že váš blinkr funguje správně. I když technologie pokročila, tato funkce zůstala konstantní po celé generace vozidel – alespoň řidičům se to tak jeví. Historie je ale trochu kompiikovanější.

reklama

Blikající blinkry se v automobilech začaly objevovat koncem třicátých let, kdy je Buick zařadil do standardní výbavy některých modelů, kde nahradily klasická „mávátka“. Jak známo, cvakání plechu je tradičně vydáváno působením tepla. Řidiči tedy zapnuli blinkr a elektřina zahřála bimetalovou pružinu v autě, což způsobilo, že se ohýbala, dokud se nedostala do kontaktu s malým proužkem kovu. Když by se tyto dvě součásti spojily, procházel by jimi proud a napájel by elektrická směrová světla. Bimetalová pružina rychle vychladla a vrátila se do své původní podoby, zhasla světlo, než se celý proces znovu rozběhl k vytvoření nového záblesku. Jak se pružina ohýbala tam a zpět, vytvořila cvakavý zvuk.

Podobný zvuk s jiným původem

Pozdější evoluce blinkrů používala podobný trik, ale místo toho, aby kvůli teplu pohnula pružinou, poslala elektronický impuls do elektromagnetu přes čip. Při aktivaci elektromagnet vytáhl kovovou kotvu a odpojil proud napájející světlo (nebo naopak, v závislosti na nastavení relé). Bez impulsu z čipu se elektromagnet vypnul a kotva se vrátila do původní polohy a překlenula obvod zajišťující napájení žárovek. Stejně jako tomu bylo u bimetalového pásku, relé při každém pohybu cvaklo.

Až donedávna takto fungovala většina směrových světel automobilů, ale věci se změnily, protože automobilová elektronika dostoupila vyšší úrovně. Většina vyráběných dnes tedy spoléhá na počítačové příkazy blikačům, čímž jsou vyloučeny sofistikované mechanické procesy, které kdysi produkovaly charakteristické cvakání. Ono cvakání nebo blikání je ale něco, s čím lidé vyrostli, a řidiči mohou být znepokojeni, pokud by po aktivaci blinkrů nic neslyšeli, případně slyšeli něco zásadně jiného. To je důvod, proč charakteristický zvuk stále existuje i v počítačové éře – v mnoha moderních autech je však ve skutečnosti pouze vysílán prostřednictvím audio systému vozidla.

Tagy:
blinkry auto zvuk elektronika multimédia odbočování

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama