Výzkumy publikované v časopise Lancet potvrdily, že očkování proti covidu zvyšuje ochranu lidí, kteří již nákazu prodělali, a to zejména proti vážnému průběhu onemocnění. Účinnost vakcíny byla v této oblasti donedávna méně jasná. Informaci přinesl web The Guardian.
Dva samostatné výzkumy, publikované v časopise Lancet, potvrzují, že vakcíny proti covidu poskytují dodatečnou ochranu lidem, kteří již byli infikováni virem Sars-CoV-2, a to zejména proti vážnému průběhu onemocnění.
V prvním výzkumu, jehož se v Brazílii zúčastnilo více než 22 tisíc lidí, kteří se covidem opětovně nakazili, se ukázalo, že očkování snížilo riziko výskytu příznaků, hospitalizace nebo úmrtí. „Veřejnost neustále diskutuje o tom, zda je nutné očkovat dříve infikované lidi. Naše výsledky naznačují, že přínosy vakcíny výrazně převažují nad možným rizikem, a podporují důvody pro očkování, včetně celé série vakcín, u osob s předchozí infekcí Sars-CoV-2,“ řekl Julio Croda z brazilské Universidade Federal de Mato Grosso do Sul a Fundação.
Snížení rizika o více než polovinu
„Tyto údaje by měly pomoci při rozhodování o očkování zmírnit váhání u lidí, kteří prodělali infekci Sars-CoV-2,“ dodal Pramod Kumar Garg z indického Translational Health Science and Technology Institute, který se na uvedeném výzkumu nepodílel.
Druhá studie ze Švédska, které se zúčastnily téměř 3 miliony lidí, dokázala, že jedna dávka vakcíny u lidí s již prodělaným covidem snižuje riziko opětovné infekce o 58 % dva měsíce po očkování. Dvě dávky vakcíny snížily riziko infekce o 66 %.
Svět se i nadále snaží motivovat k očkování proti covidu. Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Podáno bylo asi 17,5 milionu dávek vakcín proti COVID-19. Plně naočkováno bylo 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu očkovaných. Tento týden ve čtvrtek bylo v Česku očkováno 3 801 lidí, o několik desítek méně než před týdnem.