Během výuky islámského umění ukázala studentům 700 let starý obraz proroka Mohameda a dostala za to vyhazov. Americká profesorka prý urazila studenty, kteří považují zobrazení proroka za rouhání, univerzita jim dala za pravdu. Někteří akademici se ale rozhodli profesorku bránit.
Kauza vypukla na menší soukromé Hamlineově univerzitě v Minnesotě. Profesorka historie umění chtěla studentům ukázat obraz proroka Mohameda ze 14. století. Muslimské studenty předem varovala, aby se nedívali, pokud by je to mělo urážet. Předsedkyně studentského muslimského spolku se ale neotočila a poté se urazila.
„Řekla jsem si, že to nemůže být možné. Jako muslimka a černoška se cítím nechtěná. Neprojevují mi stejný respekt jako já jim,“ uvedla. Vedení univerzity pak s profesorkou rázně vypovědělo spolupráci. Její vyučování dostalo od kritiků nálepku „islamofobní“.
„Věříme v akademickou svobodu. Ta ale nesmí být používána jako omluva pro chování, které ubližuje druhým,“ stojí v prohlášení univerzity.
Za profesorku se naopak postavilo několik jejích kolegů a řada organizací na ochranu akademických svobod. „Tato vyobrazení jsou důležitou součástí islámské tradice. Je velký rozdíl mezi urážlivými obrázky a zbožným uměním, které vytvořili muslimové pro muslimy,“ vysvětlil profesor islámských studií Omid Safi.
Právnička z nadace pro práva jednotlivce a svobodu projevu Alex Moreyová pak zmínila, že i mezi muslimy se vede intenzivní debata o tom, zda je zobrazení proroka Mohameda skutečně vždy urážlivé. „Toto je přeci ideální situace, kdy mohou ve třídě sami studenti diskutovat, zda je vhodné proroka Mohameda ukazovat, či nikoliv,“ dodala.
Vznikla i petice za profesorčinu rehabilitaci, která už nasbírala přes 14 tisíc podpisů. Univerzita se teď ale debaty, kterou vyvolala, neúčastní – k bobtnajícímu skandálu se přestala vyjadřovat.