Přestože premiér Andrej Babiš (ANO) prozatím odmítl prozradit, kdo by měl nahradit Romana Prymulu (za ANO) ve funkci ministra zdravotnictví, spekuluje se o několika jménech. Mezi nimi je například jeho náměstek Aleksi Šedo nebo primář oddělení dětské hematologie FN Brno Jan Blatný. Babišem navrhovaný nástupce má podle premiéra obrovské mezinárodní zkušenosti a je to zkušený lékař. Hovořilo se také o Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), ten ale z možných adeptů vypadává, jelikož Babiš hovořil o „svém nominantovi“. Ludvík navíc není lékař.
Jan Blatný
Podle informací CNN Prima NEWS je žhavým kandidátem docent Jan Blatný z Fakultní nemocnice v Brně, kde působí jako primář na oddělení dětské hematologie. Ten navíc během pátku navštívil Strakovu akademii. Rovněž Blatný splňuje Babišovy požadavky, o kterých mluvil před novináři.
Aleksi Šedo
Již po rezignaci bývalého ministra Adama Vojtěcha (ANO) se spekulovalo o tom, že by ho mohl nahradit jeho náměstek Aleksi Šedo. Ten v červenci vystřídal Prymulu ve funkci náměstka pro zdravotní péči. Jeho jméno by zapadalo do indicií, které zmínil Babiš před novináři. Zkušený lékař s bohatou mezinárodní praxí.
Kdo mluví pravdu? Faltýnek a Prymula říkají každý něco jiného než ten druhý i než ráno
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) spolu s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem se během dne už několikrát vyjádřili k údajnému porušení epidemických nařízení. V mnohém se ale rozcházejí. Zatímco Faltýnek přiznal, že jednali v restauraci, Prymula na tiskové konferenci uvedl, že se sešli v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Ještě dopoledne přitom mluvil o „salonku restaurace“. Později navíc Faltýnek řekl, že sice jednali v salonku, ale ten není součástí restaurace.
Devětapadesátiletý Šedo vede 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy druhé volební období. Letos mu mandát končí a znovu kandidovat nemůže. Šedo promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1986. O čtyři roky později získal titul kandidáta věd v oboru lékařská biochemie, v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru biochemie a patobiochemie. V letech 1992 až 1993 hostoval jako profesor v italské Pise. V letech 1994 až 1995 působil jako vědecký pracovník Institutu Curie v Paříži. Šedo je mimo jiné také přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty UK.
Miloslav Ludvík
Během pátečního dopoledne se hodně hovořilo také o bývalém ministrovi a řediteli FN Motol Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). Podle odpoledních slov premiéra Babiše však Ludvík pravděpodobně příštím ministrem zdravotnictví nebude. Zaprvé není lékařem a zadruhé by jej nemusel Zemanovi představovat. Prezident jej velmi dobře zná a podle všeho jej také volil do Senátu v uplynulých senátních volbách.
Ministr zavřel hospody. A šel do hospody. O Prymulově „problému“ už píší v celé Evropě
Bez roušky v restauraci: Český ministr zdravotnictví musí odstoupit. V noci do restaurace, k tomu bez roušky. Babiš žádá, aby Prymula odstoupil. Ministr zdravotnictví porušil vlastní protivirová pravidla. Tak popisují současnou situaci v Česku evropská média na svých internetových stránkách. Mezitím ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na tiskové konferenci prohlásil, že nehodlá sám rezignovat na svůj post, protože nic neporušil. Schůzka, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly a nikoli v restauraci.
Zkušenosti by na funkci ministra však Ludvík měl. V letech 2016 až 2017 působil jako ministr vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ředitelem nemocnice v Motole je s přestávkou v podstatě 20 let. Pod jeho vedením se obrat nemocnice zvedl z dvou na osm miliard korun, který měla v roce 2016. FN Motol se také dostala z červených do černých čísel a s výjimkou jednoho roku (2003) se v nich drží.
Patnáct let strávil Ludvík za ČSSD v zastupitelstvu Prahy. Od komunálních voleb v roce 2014 do počátku roku 2017 byl předsedou finančního výboru hlavního města Prahy. V nedávných volbách do Senátu kandidoval na Praze 5 jako společný kandidát ČSSD a hnutí ANO. Se ziskem 13,49 % hlasů skončil na 3. místě a do druhého kola nepostoupil.
Další jména
Mluvilo se ale také například o epidemiologovi Rastislavu Maďarovi, který na resortu zdravotnictví působil do letošního srpna jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Na vlastní žádost však ve funkci skončil. Spekulovalo se i o řediteli Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Davidu Feltlovi nebo Prymulově náměstkyni Aleně Šteflové. Babiš však mluvil o ministrovi v mužském rodě.