Prohledávání Asadových „jatek“ skončilo: V brutální syrské věznici zadržovali ženy i děti

Pátrání po uvězněných v syrském žaláři Sajdnájá, v němž svržený diktátor Bašár Asad likvidoval své odpůrce.

Asadovo vězení přezdívané „lidská jatka“

Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby podle agentury AFP v úterý oznámila, že zastavila pátrání v nechvalně proslulé věznici Sajdnájá. Tu prohledávala kvůli podezření na další zadržované lidi v podzemí. Bílé přilby nicméně pátrání ukončily, aniž by našly další vězně. Vězení Sajdnájá asi 30 kilometrů severně od Damašku o víkendu ovládli a osvobodili islamističtí povstalci, kteří svrhli režim dlouholetého autoritářského prezidenta Bašára Asada.

„Bílé přilby oznamují konec pátracích operací po možných zbývajících zadržených v potenciálně neobjevených tajných celách a v podzemí zařízení,“ uvedla organizace v prohlášení. „Pátrání neodhalilo žádná neotevřená nebo skrytá místa uvnitř zařízení,“ stojí dále v prohlášení Bílých přileb.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael v Sýrii zaútočil na spoustu vojenských cílů. USA šetří válečné zločiny Asadova režimu

Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji osvobodilo 3 500 vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli zmatení a nechápali, co se děje. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou mezi propuštěnými jejich blízcí.

Ve věznici byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middle East Eyese jí kvůli mučení a popravám přezdívalo „syrská jatka“. Lidskoprávní organizace Amnesty International v roce 2017 došla k závěru, že násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštěli, odpovídají zločinům proti lidskosti a že lidé byli popravováni na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.

Stanice BBC v pondělí uvedla, že síť věznic, v nichž mizeli ti, kdo dali najevo nějakou formu odporu, patří mezi nejtemnější součásti dědictví Asadova represivního režimu. V Sajdnáji tisíce lidí čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu nebo už po smrti.

Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá mezi lety 2011 a 2018 zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu více než 30 tisíc lidí. Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů asociace odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších nejméně 500 lidí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Škrtejte, jinak nemůžeme přežít, apeluje Klaus. Pavel podle něj může udělat historický průlom

Tagy: