Slovák předělal starou maringotku a požádal v ní přítelkyni o ruku

Na internetu koupil nepoužívanou maringotku, dal se do práce a dnes má v Českém středohoří romantické místo obklopené přírodou. Tomáš Milon pracoval v neziskovém sektoru, teď s kamarádem provozuje tetovací salón. Říká o sobě, že jeho dětským snem bylo dát se k cirkusu a kočovat. Maringotka mu to částečně splnila.

Tomáš má rád výzvy. Jednu takovou si pořídil za 55 tisíc na on-line bazaru. Kamarádi se mu sice smáli, že prohloupil, že se dají maringotky pořídit za mnohem méně, ale Tomáš nelituje. Vyšší investice se vyplatila. „Nemusím teď řešit zatékání a shnilou konstrukci,“ říká. Místo oprav tak má čas věnovat se práci se dřevem. „Nikdy jsem nic takového nedělal a chtěl jsem se to naučit. Nespolupracuji se žádnou firmou, všechno si dělám sám nebo s pomocí přátel,“ vysvětluje sedmatřicetiletý Slovák žijící v Praze. Tomáš chce, aby byla v maringotce poznat jeho práce, nemusí být dokonalá, ale autentická, vysvětluje.

Maringotku dopravil na krásné místo

Na maringotce Tomáš pracuje přes dva roky. „Nevadí mi to. Chci odvést dobrou práci a nestresovat se,“ říká. Práce ho baví, ačkoli je náročná. Nejjednodušší prý bylo koupit maringotku. „A pak to začalo,“ usmívá se Tomáš. Problém potom bylo dostat maringotku na pozemek, kde dnes stojí. Tomáš koupil parcelu v místě, kde nikoho neznal. A tak začal chodit dům od domu a sháněl někoho s traktorem, kdo by mu pomohl maringotku odtáhnout.

Maringotka se tak na důchod dostala do krásného prostředí Českého středohoří. „Je potřeba si donést dostatek vína,“ žertuje Tomáš. „Ve vesnici není obchod ani hospoda. Podle posledního sčítání tu žije 48 lidí,“ dodává. Na obzoru je vidět mytický Říp a pozemek obklopují stromy.

Pohodlný minidům

Kvůli karanténě musel Tomáš dočasně uzavřít tatérské studio a zastavil i práce na maringotce. S minidomkem má ale velké plány. „Před maringotkou bude velká terasa s grilem. Uvnitř pak chci postavit krb, kuchyň a zařídit koupelnu a toaletu,“ vyjmenovává Tomáš. V maringotce bude kromě postele i pohovka.

Obložení je ze severské borovice, kterou Tomáš natřel bílou barvou. Pod palubkami se schovává pěnová izolace. „Pro stísněný prostor maringotky jsem potřeboval desky s dobrými izolačními vlastnostmi, které by byly tenké,“ vysvětluje. Boční straně maringotky dominuje velké francouzské okno. To Tomáš s pomocí kamaráda vyráběl na míru. „Největší projekt je ale přístavba jedné místnosti,“ vysvětluje Tomáš. Maringotka na stará kolena kočovat nebude, a tak se může proměnit v pohodlný minidům.

„Pracoval jsem v neziskovém sektoru, kde jsem se staral o lidi po úrazech míchy. Vždy jsme řešili, že je málo pěkných a zajímavých míst, kam by mohli lidé na vozíku. Proto bych rád udělal maringotku bezbariérovou, aby do ní mohli i mí přátelé s rodinami,“ říká Tomáš.

Maringotku by do budoucna rád pronajímal. Zatím mapuje cestu k miniaturnímu domovu na svém Instagramu. Ukazuje tam, jak vypadala maringotka, když ji koupil, a jak se proměnila. Se svými příznivci se tak dělí o svou cestu za netradičním domovem. „Byly dny, kdy jsem si říkal, že jsou i jednodušší cesty,“ směje se Tomáš, když vzpomíná na dvouletou práci, kterou na maringotce odvedl. A nakonec byla útulná maringotka i svědkem jeho žádosti o ruku. Tomáš v ní navlékl prstýnek své přítelkyni.

Tagy: