Prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) za elektřinu a plyn loni v listopadu a prosinci bylo podle výsledků přezkumného řízení u rozkladové komise nezákonné. Prominutí totiž bylo v rozporu s daňovým řádem i s právem EU. Lidé ani firmy ale nebudou muset nic vracet ani doplácet, informovalo ministerstvo financí. Veřejné rozpočty prominutí stálo zhruba 5,4 miliardy korun.
O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla předchozí ministryně financí Alena Schillerová (ANO) generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. V prosinci Schillerová vyzvala ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil. Stanjura tak neučinil a v květnu nařídil na základě podnětu od právnické osoby přezkoumání.
Podle rozhodnutí nebyla z pohledu daňového řádu naplněna podmínka mimořádné události předpokládaná daňovým řádem, kdy argument výkyvů cen energií uvedený v generálním pardonu nelze považovat za mimořádnou událost. „Za tuto událost jsou vnímány především živelní pohromy jako tornádo na jižní Moravě, covidová a jiné epidemie, válečné konflikty, rozsáhlé průmyslové havárie, apod.,“ uvedl úřad.
Skutečnost, že i významný růst cen energií má negativní dopady na poplatníky a plátce DPH, tak podle komise sama o sobě nestačí pro naplnění zákonných podmínek prominutí daně prostřednictvím generálního pardonu. „Jako druhý důvod pro zrušení generálního pardonu byl shledán rozpor s právem Evropské unie určujícím minimální sazby DPH. Snížená sazba u dodání plynu a elektřiny nemůže být obecně nižší než pět procent, konkrétně v případě České republiky nižší než deset procent, tedy druhá snížená sazba,“ dodalo MF.
Schillerová: Šlo o mimořádnou událost
Schillerová v květnu uvedla, že zvýšení cen energií považovala za mimořádnou událost. Dále uvedla, že o věci jednala v Evropské unii s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim a bylo jí sděleno, že pro to mají pochopení.
„Rád bych zdůraznil, že zrušení loňského opatření bývalé ministryně financí není žádným mým politicky motivovaným rozhodnutím, ale výsledkem transparentního přezkumného řízení u nezávislé rozkladové komise. Ta prošetřovala vnější podnět právnické osoby, přičemž ministr financí je ze zákona povinen se každým takovým podnětem zabývat,“ prohlásil Stanjura.
„Výsledek vnímám hlavně jako procesní narovnání toho, že není možné ohýbat nástroje daňového řádu směrem k vlastním politickým cílům. Především chci ale všechny uklidnit, že občanům ani firmám tímto rozhodnutím nevzniká povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet,“ doplnil ministr financí.
„Samozřejmě, že jde o politické rozhodnutí ministra. Rozkladová komise je jeho poradní orgán, ale konečné rozhodnutí dělá každý ministr sám,“ sdělila ve své páteční reakci Schillerová. Odpuštění DPH podle ní okamžitě pomohlo a 5,4 miliardy korun zůstalo v peněženkách domácností.
Takový postup podle ní doporučovala i Evropská komise a posvětil ho i Gentiloni. „Ať jde ministr Stanjura říct těm lidem, že raketový růst cen energií nebyla mimořádná událost. Je to absurdní a neskutečně pokrytecké od ministra, který sám s žádnými návrhy nepřichází a lidem odmítá pomoci,“ dodala Schillerová.
Tak znova. Odpuštění DPH nebylo v rozporu ani s českým, ani s evropským právem. Takový postup doporučovala Evropská komise a posvětil ho i komisař Gentiloni. Opatření okamžitě pomohlo a těch 5,4 mld. zůstalo v peněženkách rodin.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 24, 2022
Lidé ani firmy nemusí nic doplácet
Původní rozhodnutí o prominutí daně MF zrušilo až od dne právní moci rozhodnutí v přezkumném řízení. Fakticky tak nedochází ke změně daňových povinností na DPH za listopad a prosinec. „Daňovým subjektům tak nevznikne povinnost podat např. dodatečná daňová přiznání za listopad, prosinec či čtvrté čtvrtletí roku 2021, stejně tak nevznikne ani dodatečný nárok na odpočet daně. Spotřebitelé tedy nebudou muset vracet již prominutou DPH. Také v oblasti účetnictví zrušení původního rozhodnutí nepřináší žádné dodatečné zásahy,“ informovalo ministerstvo.
Odpuštění DPH podle údajů Českého statistického úřadu snížilo listopadovou inflaci o jeden procentní bod. Inflace byla v listopadu šest procent. Podle některých odborníků ale pomoc neměla být plošná, ale cílená.
U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatky za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.