Kino_Varnsdorf
Unikátní kino provozuje ve Varnsdorfu filmový nadšenec. Kromě filmových novinek v digitálním formátu totiž promítá i klasické 70milimetrové filmy, a to navíc na jednom z nejvíce prohnutých pláten v Evropě. Rarita ze Šluknovského výběžku určitě osloví nejednoho milovníka kinematografie.
Už od dětství miloval filmy a vše s nimi spojené. O víkendu chodil pomáhat promítat do kina a jeho otec navíc vyráběl neony, které jsou s kinem neodmyslitelně spjaté. „Když jsem byl plnoletý, tak jsem si udělal promítací zkoušky a potom jsem rozšiřoval. Začal jsem sbírat techniku i další věci související s kinematografií a pak jsem se dozvěděl, že toto kino je opuštěné a nevyužívá se,“ vypráví začátek nové etapy kina ve Varnsdorfu Pavel Nejtek v pořadu Prima Česko.
Původně městské kino Panorama ve Varnsdorfu dopadlo totiž stejně jako většina evropských kin promítajících 70milimetrový film. Kvůli vysoké ekonomické a technologické náročnosti zkrachovalo a zchátralo. Střechou do něj zatékalo, sedačky byly zničené a na návštěvu sem chodili tak akorát zloději. „Přišel jsem sem kvůli promítací technice, abych ji získal do svých sbírek. Nakonec mi bylo nabídnuto, že daleko jednoduší je prodat celé kino za korunu,“ pokračuje Pavel Nejtek.
V roce 2000 se tak stal novým majitelem kina. Jako první nechal opravit a zastřešit sál 25 tun vážící ocelovou konstrukcí. Zmodernizoval promítací techniku i celé kino a po pěti letech otevřel.
Jako jediné v České republice je kino ve Varnsdorfu naprojektované pro filmy formátu 70 mm. Navíc tady mají jedno z největších a nejvíce prohnutých pláten v Evropě o rozměrech 135 metrů čtverečních. Ve formátu 70 mm si tak diváci naposledy mohli vychutnat třeba slavný detektivní román Smrt na Nilu.
Do Varnsdorfu se sjíždí filmoví fandové z celého světa
„Máme tady snímač pro ten moderní digitální záznam, taky snímání magnetického záznamu jak pro 35mm film, tak i pro 70mm film. Projektor je pro velmi náročný provoz a jeho váha je asi 770 kilogramů,“ popisuje majitel.
Jeden takový film váží i 150 kilogramů. Na specializované víkendové promítání těchto raritních kousků sem filmoví nadšenci z celého světa jezdí každý rok. Letos poprvé ho v České republice doprovázel i ojedinělý zvukový systém Sensurround, což se podle Nejtka při sledování filmů projevilo.
„Při scénách jako je zemětřesení, to skutečně člověk cítí na sobě, že se to chvěje. Spolupracujeme s Kinomuzeem Berlín, odkud tedy zapůjčujeme materiály a pár se jich objevuje i mezi soukromými sběrateli. Program se nesestavuje podle toho, co by člověk chtěl, ale podle toho, co seženete za filmové materiály,“ vysvětluje.
Spolupráce s Národním filmovým archivem
Nejtek se ale potýká i s dalšími problémy. Kvůli digitálním kinům například mizí promítači, kteří umí pracovat s filmovým pásem. Majitel unikátního kina se tak nebrání spolupráci ani se Střední průmyslovou školou sdělovací techniky Panská v Praze nebo s odborníky z Národního filmového archivu.
„Pan Nejtek nám umožnil ve svém kině pracovní projekce našich 70mm kopií ze sbírky. Pustil i nějaké unikátní kopie, které dnes vzhledem k historii a pokroku, který v té promítací technologii i technice prošel našimi kiny, už není možné promítat někde jinde,“ pochvaluje si Michaela Mertová, kurátorka Národního filmového archivu.
„Je zájem o vzájemnou spolupráci, protože tyto i zastaralé technologie se stále užívají, protože naše kulturní dědictví je ve velké části uchováno na filmových materiálech,“ souhlasí Nejtek.
Filmové menu si do kina Panorama můžete přijet vychutnat celoročně od pátku do neděle. Promítací techniku vám majitel po domluvě předem ochotně ukáže.