Kanadu a severozápad USA zasáhla spalující vedra. Teploty na mnoha místech se blíží hranici 50 stupňů Celsia. Lidé v zoufalství věší na okna prostěradla a přikrývky, aby se alespoň trochu uchránili před paprsky slunce. V obou zemích otevřela chladící centra, kde se mohou občané ukrýt. I tak ale kanadská policie zaznamenala v okolí Vancouveru desítky náhlých úmrtí, která přisuzuje právě bezprecedentní vlně veder.
Kanada, to už dávno není jen hokej a zamrzlá jezera, v těchto dnech se druhá největší země světa mění ve vyprahlou poušť a jedno z nejteplejších míst na planetě. Zatímco v Dubaji je „příjemných“ 40 stupňů Celsia, kanadská vesnička Lytton nedaleko Vancouveru hlásí 47,9 stupně Celsia. Zimou se netřesou ani v americkém Portlandu či Seattlu, kde teplota šplhá přes 45 stupňů Celsia.
Policie v kanadských městech Burnaby a Surrey zaznamenala od pondělí přes čtyři desítky náhlých úmrtí. „Domníváme se, že vysoké teploty přispěly k většině těchto úmrtí,“ uvedla policie. Podle ní jsou více zranitelní starší lidé a osoby s dřívějšími zdravotními komplikacemi. Podle kanadské stanice CBC v samotném Vancouvru bylo zaznamenáno od pátku nejméně 65 náhlých úmrtí. V obvyklých dnech policie ve městě zaznamenává tři až čtyři náhlé smrti.
Klimatizace i chladící centra
Obchodníci v Severní Americe vnímají zvýšenou poptávku po klimatizacích a větrácích, což způsobuje i výrazně vypětí elektrické sítě. Kdo už to nemůže doma ani vydržet, může navštívit jedno z chladících center – obrovských hal, kde mohou lidé v příjemné teplotě i spát.
„Připomíná to lockdown, jenže tohle nevyřešíme rouškou ani vakcínou. Potrvá to věčně a to je děsivé,“ zoufala si pro CNN Bree Oswillová z Portlandu. Každý další den hlásí v Kanadě a USA nové teplotní rekordy.
I can't believe I am writing this.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) June 29, 2021
Canada 🇨🇦 has obliterated its national all-time heat record *for the second day in a row*.
Before yesterday, greater than 45°C had never been recorded. As far as climatology is concerned, this is deeply shocking. pic.twitter.com/X9WJgtHgss
Podle klimatických expertů se totiž vinou globálního oteplování mění i dlouho neměnné šablony a cykly počasí. „Takové vlny veder se objevovaly vždy a budou se objevovat i nadále. Mění se ale jejich charakteristika, jsou to docela jiná vedra, než s jakými jsme se potýkali desítky let zpátky,“ vysvětlila pro CNN výzkumnice Kristie Ebiová, která se na Washingtonské univerzitě zabývá klimatickou změnou a zdravím. „A nemění se jen intenzita, ale též geografický zásah,“ dodala.
Nebezpečný živel
Spalující vedra jsou přitom často smrtící. Přehřátí těla totiž může u lidí způsobit nejen úpal či úžeh, ale též zhoršení dlouhodobějších nemocí. V rozpálených ulicích a autech si musejí občané dávat pozor také na své děti. „Řada lidí nechápe, jak rychle se auta rozžhaví. Fyziologie dítěte se s tím nevyrovná. Rodiče by na to měli dávat pozor,“ varuje Ebiová.
Situace za Atlantikem je natolik kritická, že řada lidí ani nechodí spát domů, ale přespává v autech v podzemních garážích. Kvůli vedru se také odkládají některé olympijské kvalifikace.