Útraty Čechů za prostituci i drogy kvůli pandemii klesly nejníže od roku 1995. Průměrná prostitutka si přišla měsíčně „pouze“ na 39 tisíc korun, o 13 tisíc méně než před pandemií. Podobně koronavirus ovlivnil i trh s drogami.
Loňská pandemie těžce zasáhla nejen oficiální sektor služeb, ale i ten nelegální. Konkrétně prostituci. A obdobně neblaze poznamenala i obchod s drogami. Vyplývá to z údajů, které za Českou republiku nově zveřejnil Eurostat. „České domácnosti loni za prostituci utratily souhrnně jen 4,71 miliardy korun. Za drogy pak daly 9,41 miliardy korun. Oproti roku 2019 tak výdaje za prostituci klesly o 1,52 miliardy korun,“ řekl CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Za drogy lidé utratili o 763 milionů korun méně než v roce 2019. Naposledy byly tyto výdaje menší v roce 2002, kdy činily 3,63 miliardy korun. „Jenže po zohlednění inflace platí, že loňské výdaje jsou nejnižší minimálně od roku 1995, odkdy Eurostat danou časovou řadu zveřejňuje,“ vysvětlil Kovanda.
Polovinu prostitutek tvoří matky samoživitelky
Za propad zájmu o služby prostitutek mohou především pandemické uzavírky jejich provozoven. Opatrnější byli i samotní zákazníci. „Báli se nákazy – jak sebe, tak také toho, že pak onemocnění přenesou na své rodinné blízké,“ pokračuje Kovanda. Situaci pak zákazníkům zkomplikovaly i uzavřené restaurace a hospody, stejně rozšíření home office. „Obtížněji hledali zdůvodnění před svými blízkými pro opuštění domova,“ dodal ekonom.
Posledním problémem bylo uzavření hranic a odchod pracovníků z Ukrajiny či Balkánu zpět do jejich domoviny. I ti totiž patří k časté klientele prostitutek. „Prodejem těla se v Česku v běžných časech živí zhruba deset tisíc žen a dívek. Mnohdy se pak jedná o matky samoživitelky,“ uvedl Kovanda s tím, že představují zhruba polovinu prostitutek.
V předpandemickém roce 2019 Češi utratili za služby prostitutek 6,28 miliardy korun, každá tak v průměru inkasovala zhruba 52 tisíc korun měsíčně, zatímco loni to bylo 39 tisíc korun.
„K této sumě je však třeba přičíst výdělek od zahraniční klientely a odečíst případné služby ‚pasáka‘. Je také třeba vzít v potaz, že jistá, poměrně však zanedbatelná suma výdajů míří na prostituci homosexuální,“ sdělil ekonom.
Historicky rekordně nízké byly loni také výdaje za drogy a narkotika. „Činily pouze 9,4 miliardy korun. Po zohlednění inflačního znehodnocení české měny jde opět o nejnižší údaj za celou historii sledování od roku 1995,“ doplnil Kovanda. Prodej narkotik znesnadnilo i uzavření hranic, přes které se drogy pašují. Na pokles mělo vliv i uzavření klubů a barů, kde se tyto látky distribuují a konzumují.