Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) během týdne mapoval četné incidenty policejní brutality na ulicích v Bělehradu. Srbská policie se podle mnoha videí nebojí tvrdě zakročit proti demonstrantům.
BIRN zaznamenal více než 26 případů policejní brutality v ulicích Bělehradu, kterým se nevyhnuly ženy, ani novináři. Materiál, který přezkoumala, ukazuje, že k většině incidentů policejní brutality v týdnu došlo daleko od parlamentu, kde demonstrace probíhaly.
Členové policie například bili lidi na Terazije, tedy asi 800 metrů od parlamentu, kde už ale organizovaný protest nebyl. Druhá skupina protestujících se měla vydat k parku Tasmajdan, kde rozptýlila slzný plyn.
Brutálně bili tři muže
V jednom z nejvíce šokujících případů policisté brutálně bili tři muže, kteří seděli na lavičce v parku poblíž Národního shromáždění a kteří nevykazovali známky odporu. Jeden z demonstrantů se pokusil útok zastavit, ale nepovedlo se mu to.
Kakva je ovo sramota za srpsku policiju! Tuku nedužne momke. Pokazali ste krvožedno lice režima! Sramota za srpsku uniformu! Sramota!
Posted by Balša Božović on Tuesday, July 7, 2020
Reportéři TV N1 také natočili skupinu lidí v civilním oblečení obklopující muže ležícího na zemi. Jeden z nich měl dokonce nohu na jeho hlavě. A po celou dobu byl útoku přítomen uniformovaný policista.
Další videozáznam ukazuje, jak policista střílí světlici na protestujícího ze vzdálenosti pouhých tří metrů poté, co proti němu demonstrant udělal útočné gesto. Podle BIRN ale neměl představovat žádnou fyzickou hrozbu.
#Serbia's Vucic blames opponents for orchestrating violent protestshttps://t.co/ODGUcrq53d#Belgradeprotest #serbiaprotests #Belgradeprotest2020 pic.twitter.com/fZMxC4jBST
— Alghadeer English (@alghadeertv_eng) July 11, 2020
Policie jednala v sebeobraně
Úterní protesty v Bělehradě a těžkopádná reakce policie vyvolaly protesty následující den ve městě Novi Sad na severu, ve městě Niš na jihu a v dalších městech v Srbsku. Záběry z města Novi Sad, druhého největšího v Srbsku, například ukazují, jak policie shazuje muže z kola a na zemi ho kope.
Tisková agentura Beta a webový portál Nova.rs uvedly, že policisté zaútočili i na čtyři novináře při jejich práci, přestože byli označení jako členové médií. Místní média navíc tvrdí, že během protestů v úterý a ve středu bylo zraněno několik desítek lidí.
Ve středu večer ministr vnitra Nebojsa Stefanovič uvedl, že policie jednala v sebeobraně poté, co na ni demonstrující házeli kameny a stříleli světlice. „Až když bylo násilí nesnesitelné a když byl život policistů v ohrožení, začali zasahovat,“ řekl Stefanovič. Srbský ombudsman ve čtvrtek uvedl, že policie obecně nevyužila nadměrnou sílu, s výjimkou několika případů.
Nepřiměřené použití síly není odůvodněné
Výzkumnice Amnesty International z Balkánu Jelena Sesar ale uvedla, že představy srbské policie střílející slzný plyn a omračující granáty bez rozdílu do davu, která navíc bije demonstranty, vzbuzují vážné obavy. „I když jsou úřady odpovědné za zajištění veřejného pořádku a za reakci na jednotlivé násilné incidenty, nepřiměřené použití síly proti celkovým demonstracím není odůvodněné,“ uvedla Sesar.
„Těžká opatření, jaká jsme viděli za poslední dva dny, porušují práva těch, kteří protestují pokojně a pouze zvýší napětí a vyvolají nepřátelství, což povede k eskalaci situace,“ dodala. Organizace Amnesty International vyzvala úřady k tomu, aby zajistily právo lidí protestovat pokojně a beze strachu z odvety.