Budoucnost amerického prezidenta Donalda Trumpa visí na vlásku. Vůdce republikánské většiny v senátu Mitch McConnell s prezidentem „skončil.“ Podle informací amerických médii dokonce šéf Senátu vítá zahájení procedury k jeho odvolání. McConnell v impeachmentu vidí příležitost, jak se zbavit Trumpa a jeho vlivu na Republikánskou stranu. Samotný prezident své jednání v Texasu hájil. Případný impeachment je podle Trumpa jen „pokračování honu na čarodějnice.“
„Lidé si myslí, že moje řeč byla v naprostém pořádku,“ obhajoval Trump svůj projev z minulého týdne. „Podívejte se na to, co řekli vysoce postavení politici o strašlivých demonstracích během léta. Na ty demonstrace v Seattlu, Portlandu a dalších městech. To je skutečný problém,“ uvedl před odletem k inspekci své hraniční zdi s Mexikem.
V Texasu se potom prezident vysmál možnosti svého odvolání pro neschopnost. „Pětadvacátý dodatek pro mě nepřestavuje žádné riziko, ale bude pronásledovat Joea Bidena a jeho administrativu. Dávej pozor na to, co si přeješ,“ vzkázal Bidenovi. K uplatnění dodatku vyzvala viceprezidenta Mike Pence vůdkyně za demokraty ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.
Pence se Trumpa zastal
Pence ale v úterý odmítl výzvu demokratické političky následovat. „Nemyslím si, že takový přístup je v nejlepším zájmu našeho národa nebo v souladu s ústavou. Žádám vás a každého člena Kongresu, abyste upustili od činů, které můžou ještě více rozdělit zemi,“ odpověděl jí v dopise. Demokraté však Pence ignorovali a v úterý pozdě večer ve Sněmovně reprezentantů schválili rezoluci vyzývající k odvolání prezidenta pro neschopnost.
Demokraté budou v dolní komoře o impeachmentu prezidenta hlasovat už ve středu. Nepůjde ale o krok jen jedné strany. Podporu Pelosiové veřejně přislíbili i čtyři republikáni včetně odpůrkyně současného prezidenta Liz Cheneyové. Podle ní se „žádný prezident nedopustil větší zrady“ než Trump.
McConnell může prezidenta potopit
Zda k odvolání prezidenta dojde, či nikoliv bude ovšem záviset pouze na hlasování v Senátu, ve kterém zatím drží většinu republikáni. O to větší ranou pro prezidenta je postoj šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, který sice neřekl, jak bude hlasovat, nechal se ale slyšet, že s Trumpem „skončil.“ Podle lidí z McConnellovi blízkosti je zcela „rozzuřen“ nad Trumpovými počiny vedoucími k útoku na Kapitol.
Vedle toho McConnella popudila i prohra dvou republikánských senátoru za Georgii. Republikáni tím totiž ztratili většinu v horní komoře a McConnell zároveň svoji výjimečnou vyjednávací pozici, kterou si držel po mnoho let. Navíc s Trumpem a jeho názory nikdy nesympatizoval a spolupráce obou politiků byla čistě pragmatická. Odvolání prezidenta by tedy pro McConnella bylo do určité míry i čistě politickým kalkulem. Mohl by se potupně zbavit Trumpa a spolu s tím se i pokusit zbavit prezidenta vlivu nad Republikánskou stranou.