Protonové centrum v Praze, které bylo otevřeno před 12 lety, dosahuje významných úspěchů v léčbě různých nádorových onemocnění. Moderní protonová terapie nyní nabízí více než 90 % šanci na vyléčení pacientů se středně rizikovým karcinomem prostaty, přináší naději i ženám s rakovinou prsu a dalším pacientům s mnoha dalšími typy nádorových onemocnění. Jak funguje protonová léčba?
Před dvanácti lety, když se v Praze otevřelo Protonové centrum, panovala mezi odbornou veřejností i veřejností určité pochybnosti o účinnosti a přínosu této nové technologie. Dnes je však protonová terapie považována za jednu z nejpokročilejších metod léčby rakoviny a stala se součástí běžného standardu v onkologii. Protonové centrum Praha je uznáváno nejen v České republice, ale i na mezinárodní scéně.
Protonová terapie se od běžné radioterapie liší svou schopností přesně zaměřit nádor a minimalizovat poškození zdravých tkání. To je zvláště důležité při léčbě nádorů, které se nacházejí v citlivých oblastech těla - typicky nádory v oblasti hlavy a krku, srdce, míchy, apod. U karcinomu prostaty dokáže protonová radioterapie významně snížit dávky záření na močový měchýř nebo konečník. Díky této šetrné metodě mohou pacienti projít ozářením s menšími vedlejšími účinky a rychleji se vrátit k normálnímu životu. „Naše centrum má dnes více než 90 % úspěšnost u pacientů se středně rizikovým karcinomem prostaty, což představuje obrovskou naději pro stovky mužů,“ říká radiační onkolog a primář Protonového centra v Praze v pořadu Co na to vaše zdraví.
Jak funguje protonová terapie?
Protonová terapie využívá protony (částice atomového jádra) k tomu, aby cíleně ozářila nádorové buňky. Výhodou je, že zatímco konvenční rentgenové záření prochází tkáněmi a zasáhne jak nádor, tak okolní zdravé buňky, protony mohou být zastaveny přesně v místě nádoru. To znamená, že zdravá tkáň zůstane minimálně zasažena. „Je to způsob ozařování, který využívá právě protony, které se nacházejí v jádru atomu. Jsme schopni je urychlit na vysokou energii tak, aby proletěly do místa, kde je nádor a tam ty nádorové buňky efektivně ničily,“ vysvětluje Vladimír Vondráček, hlavní fyzik Protonového centra Praha.
Protonová terapie, která využívá protony místo tradičního fotonového záření, představuje významný technologický pokrok v onkologické léčbě. Kateřina Krejbichová, ředitelka úseku kvality a procesů Protonového centra, popisuje základní rozdíl mezi konvenční fotonovou terapií a protonovou terapií na velmi srozumitelném příkladu. „Když použijete baterku (symbolizující fotonovou terapii), světlo vytváří širší kužel, který osvítí více okolní oblasti, tedy nejen cílený nádor, ale i část zdravé tkáně. Fotonová terapie má tedy tendenci zasáhnout i okolní zdravé tkáně. To může vést k vedlejším účinkům, které jsou výsledkem poškození zdravých buněk,“ říká Krejbichová.
„Naopak, když si představíte laserové ukazovátko (symbolizující protonovou terapii), laserový paprsek je velmi přesný a osvítí pouze přesně definovanou oblast – v tomto případě samotný nádor. Protonová terapie funguje podobně. Protony jsou velmi přesně zaměřeny na nádor a minimalizují ozáření okolních zdravých tkání. To činí protonovou terapii vhodnou pro nádory umístěné v citlivých oblastech, kde je důležité, aby zdravá tkáň zůstala nepoškozená.“
Tento přesný mechanismus umožňuje nejen efektivnější léčbu rakoviny, ale také minimalizuje vedlejší účinky a zlepšuje kvalitu života pacientů po léčbě. „Ozáříme daleko méně té zdravé tkáně, konkrétně v případě karcinomu prsu se jedná o srdce, plíce, případně druhostranný prs. Jsou situace, kdy se to nádorové onemocnění léčit zářením dá správně, v podstatě jen tím protonovým svazkem nebo nějakou částicovou radioterapií,“ doplňuje Jiří Kubeš, primář Protonového centra.
Úspěšnost léčby a konkrétní případy
Za dobu svého působení v Protonovém centru prošly léčbou tisíce pacientů a centrum se stalo důležitým hráčem v boji proti rakovině nejen v České republice, ale i v Evropě. Výzkum i vývoj nových technologií pokračují, aby protonová terapie mohla dále rozšiřovat možnosti, které nabízí.
Protonová léčba není vhodná pro některé orgány. „Je to zejména žaludek, střevo, gynekologické orgány, močový měchýř, typicky naopak může pomoci při rakovině prostaty, prsu, nádorů v oblasti hlavy, krku, vybraných nádorech centrální nervové soustavy, plic, vybraných nádorech zažívacího traktu,“ vysvětluje Kateřina Krejbichová, ředitelka úseku kvality a procesů Protonového centra.
Pokrok v onkologii a naděje do budoucna
Protonové centrum Praha neustále rozšiřuje své možnosti a výzkum, aby mohlo nabídnout tuto moderní léčbu širšímu spektru pacientů. Zároveň se výzkum zaměřuje na nové aplikace protonové terapie, kde je potřeba šetrné a cílené ozařování.
Dnes je Protonové centrum v Praze symbolem naděje a pokroku v léčbě rakoviny, a díky jeho výsledkům má stále více pacientů šanci na úspěšné vyléčení. Protonová terapie tak nejen zachraňuje životy, ale také zvyšuje kvalitu života po ukončení léčby.
Na příběhy dvou pacientů, kterým právě protonová léčba dala novou naději v boji se zákeřným onemocněním, se podívejte v úvodním videu.