Vládní hnutí ANO a ČSSD se měly v pondělí odpoledne sejít na klíčové koaliční radě. Na stole leží hned několik důležitých návrhů, například zrušení superhrubé mzdy či snížení platů zákonodárců. Koaliční sociální demokracie chtěla navíc grilovat ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) kvůli problémům na železnici.
Koaliční rada byla zrušena, protože jednání v Bruselu o rozdělení evropských peněz na následky způsobené koronavirem se protahují, trvají už čtvrtý den. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu ani nestihne pondělní jednání vlády.
„Nedá se nic dělat, dohoda na úrovni EU je skutečně klíčová. Koaliční rada je ale také důležitá, spousta věcí hoří,“ napsala CNN Prima NEWS ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.
Zruší se superhrubá mzda?
Vládní partaje mají rozhodnout o několika klíčových předlohách. Jednou z nich je zrušení superhrubé mzdy. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem července řekl, že chce v létě najít shodu s koaličním partnerem. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy, kterou v roce 2008 zavedla vláda Mirka Topolánka, zavázala v programovém prohlášení.
Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) už v lednu navrhla, že by lidé měli odvádět 19 procent z hrubé mzdy. Nyní ve výsledku platí 20,1 procenta. Kdyby se superhrubá mzda zrušila, pro zaměstnance by to znamenalo pár stovek navíc. Člověk s hrubou mzdu 30 tisíc korun by si měsíčně přilepšil o 330 korun.
Maláčová chce snížit platy ministrům i poslancům. Návrh posílá na koaliční radu
Je tady další návrh na snížení platů ministrů, poslanců a senátorů. Podobné požadavky se v české politice čas od času objevují, nyní ale nově přichází přímo z vlády, respektive od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). „Návrh je hotov, čeká se na projednání koaliční radou,“ uvedla Maláčová pro CNN Prima NEWS.
Kromě toho měly partaje na koaliční radě řešit i snížení platů ministrů, poslanců a senátorů, které prosazuje Maláčová. „Návrh je hotov, čeká se na projednání koaliční radou,“ uvedla začátkem července Maláčová pro CNN Prima NEWS.
Platová základna by podle ní měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy, protože nejlépe odráží hospodářskou kondici země. Od ledna činí minimální mzda 14 600 korun, oproti loňsku se zvýšila o 1 250 korun. Nyní se platy ústavních činitelů odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. K tomu ale ještě dostávají měsíční náhrady, na stravné a reprezentaci až 13 500 korun, na dopravu podle vzdálenosti bydliště až 50 500 korun.
Předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun.
ČSSD chtěla grilovat Havlíčka
Sociální demokraté chtěli na koaliční radě otevřít i téma dopravy a nehod na železnici. Někteří lidé z vedení ČSSD totiž kritizovali ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), že dvojitou funkci nezvládá.
„Nebylo by opravdu lepší, kdyby se dopravě někdo věnoval na plný úvazek? To přece vážně není legrace a bokovka pro někoho, kdo se na průmyslu nudí,“ napsal na Twitteru místopředseda strany Michal Šmarda. „Určitě se na téma doprava budeme bavit na koaliční radě,“ řekl CNN Prima NEWS minulý týden ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.
ANO a ČSSD měly také zhodnotit situaci v Moravskoslezském kraji a počínání hygieniků. Kdy se náhradní koaliční rada uskuteční, není zatím jasné. Začátkem srpna totiž na dva týdny začínají vládní prázdniny.