reklama

PRŮZKUM: Nejvíce lidí v republice fandí Slavii, u Pražanů je ale jasným vítězem Sparta

O víkendu Slavia navýšila náskok v čele ligové tabulky a zadělává na čtvrtý titul v řadě. Podle průzkumu agentury Kantar CZ by z toho mělo mít radost největší množství lidí, kteří v tuzemsku sledují fotbal. Právě „sešívání“ mají v České republice aktuálně nejvíce fanoušků. Zajímavé je, že z nich procentuálně nejvýraznější část nebydlí v Praze ani Středočeském kraji, ale v jižních Čechách.

reklama

Před necelým rokem jsme se z často kritizovaného průzkumu Národní sportovní agentury dozvěděli, že Češi koukají raději na krasobruslení, atletiku nebo automobilové sporty než na fotbal.

Výsledky průzkumu agentury Kantar CZ říkají ale něco zcela jiného. Fotbal podle očekávání táhne lidi nejvíc, konkrétně se na něj aspoň občas podívá 53 % lidí starších 15 let. A spolu s hokejem je takzvaným top sportem. Následuje tenis a atletika.

Každopádně zpět k fotbalu, ve kterém nejvíce lidí přeje úspěch Slavii Praha. K týmu trénovanému Jindřichem Trpišovským se jako k hlavnímu klubu hlásí 14 % fanoušků a následují další silné fotbalové značky – Sparta (11 %), Baník Ostrava (10 %), čtvrtá je Viktoria Plzeň (8 %), páté místo patří Sigmě Olomouc (5 %), která se o pozici dělí se Zbrojovkou Brno. Ta tak má stále poměrně slušnou základnu fandů, ačkoliv hraje druhou ligu.

Sešívané jižní Čechy

Samozřejmě se najdou tací, kteří nemají jen jeden vyvolený tým a všem ostatním mančaftům nepřejí. Pokud tedy jde o pořadí, kdy si fanoušci vybírali hlavní klub a k tomu druhý, který jim je sympatický a chtějí jeho úspěch třeba v evropských pohárech, opět vyhrávají slávisté. Ve výzkumu se dostali na 24 %, což v přepočtu znamená zhruba 2,14 milionu lidí. Sparta je opět druhá, tentokrát s větší ztrátou šesti procent.

Největší dominanci – možná trochu překvapivě – nemá Slavia v Praze ani Středočeském kraji.

V metropoli červenobílé ochuzuje o fanoušky Sparta, mnoho jich „odsávají“ i Bohemians 1905. Jak konkrétně vypadá rozložení fanouškovských sil kolem Vltavy? Sparťané v Praze arcirivala válcují a mají na své straně 32 % příznivců, Slavia 19 %, „klokani“ 10.

S nadsázkou řečeno by se měla Slavia cítit nejvíce doma v Jihočeském kraji. Ačkoliv má tento region prvoligové Dynamo České Budějovice, v popularitě vede klub z Vršovic s 31 %. Za vítěze – byť s menším ziskem – lze Slavii vyhlásit také v Karlovarském kraji, Středočeském a na Vysočině.

„Dynamo České Budějovice není tak silný klub, aby k sobě dokázal přitáhnout tolik fanoušků. Navíc oblast kolem Táborska v severní části Jihočeského kraje nemá obecně k Českým Budějovicím silný vztah. Když se podíváme na Karlovarský kraj, je Slavia nejsilnější, což je dané tím, že tam není vůbec žádný konkurent,“ podotýká pro CNN Prima NEWS David Lukeš z agentury Kantar.

Plzeňská Viktoria zase vede pomyslnou tabulku fotbalově nejvíce patriotistických krajů. Domácí tým podporuje 67 % fanoušků žijících v západočeské oblasti. Moravskoslezský kraj je zase věrný Baníku Ostrava (60 %) a Olomoucký tamní Sigmě (54 %).

Další triumf pro Slavii spočívá v hledisku oblíbenosti. Dotazovaní měli ligové kluby ohodnotit na stupnici 1 až 100, přičemž nejvyšší hodnota znamená největší sympatie. „Sešívaní“ získali skóre 55,21, druhá je Bohemka s ohodnocením 54,71. Sparta v tomto ohledu dost propadla a řadí se až na deváté místo za Hradec Králové. „Letenští“ doplácejí na to, že polarizují fanoušky výrazněji než Slavia a další týmy na předních místech v žebříčku oblíbenosti.

Slavia táhne mladé, které jinak fotbal moc nezajímá

Jedním z problémů fotbalu je v poslední době fakt, že netáhne mladé. To byl ostatně jeden z důvodů, proč se letos na jaře na pár dní utrhlo „několik“ špičkových klubů s cílem založit vlastní ligu. Pravidelná střetnutí těch nejlepších s nejlepšími měla být magnetem pro teenagery, případně dvacátníky. Projekt krachl v zárodku, každopádně to, že se mladá generace nezajímá o fotbal, platí i v České republice.

41 % lidí ve věku 15 až 25 let nefandí nikomu, což je ve srovnání s 15 % ve skupině 70 plus žalostné číslo. Slavia je však v tuzemsku anomálií a mladí (oněch 15 až 25 let) tvoří 16 % její fanouškovské základny. Sparta má osm, ale i to je pořád republikový nadprůměr.

Do průzkumu Kantaru se zapojilo 1 004 respondentů, přičemž reprezentativní vzorek tvořili lidé starší 15 let a bral se ohled na pohlaví, věk, vzdělání, region a velikost místa bydliště. Data agentura posbírala mezi 13. až 18. říjnem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama