reklama

Pyrotechnika s tvrdými tresty. Nesmysl, i hráči mají rádi světlice, říká exšéf kotle Slavie

Senát v příštím týdnu téměř jistě schválí tvrdší tresty za použití pyrotechniky na fotbalových stadionech. Brzy tedy na hříšníky budou čekat pokuty až ve výši 100 000 korun. Změně nerozumí Lukáš „Strašák“ Vala, který roky vedl kotel fotbalové Slavie Praha. Už si udržuje odstup a má nadhled, proto pro CNN Prima NEWS říká, že v případě ohlušujících dělbuchů to chápe. Ale vadí mu přísný pohled na vizuální pyrotechniku, například světlice, které podle jeho slov i hráči oceňují.

reklama

„Pyro není zločin,“ vzkazují fotbaloví fanoušci napříč různými českými kluby dlouhé roky. Ať už prostřednictvím svých hlasivek nebo transparentů. Zvlášť ve chvílích, kdy se z reproduktorů na stadionu ozývá: „Žádáme fanoušky, aby nepoužívali pyrotechniku.“

Jenže vláda se před dvěma lety rozhodla, že pyrotechnika bude „zločin“ více než kdy jindy. Navrhla, že za její použití mohou přijít až stotisícové pokuty a zákaz vstupu na stadiony. Tuto novelu by měl v příštím týdnu podle středečního doporučení ústavně-právního výboru schválit na schůzi Senát.

„Pyrotechniku mám na stadionu svým způsobem rád. Umocňuje to zážitek z fotbalu,“ říká Lukáš Vala, který dohromady 11 let vedl kotel Slavie Praha, známý jako Tribuna Sever. „Nemluvím o nějakých ‚granátech‘, ale vizuální pyrotechnika se mi líbí. A rozhodně si myslím, že jsou tu důležitější věci na řešení než nová přestupková novela ohledně pyrotechniky,“ pokračuje exšéf slávistického tábora, jenž „rezignoval“ před sedmi lety a nyní má v Edenu coby moderátor na starost zápasový program.

„Nemyslím si, že je to až takový problém, aby se to muselo řešit takovými pokutami. S ohledem na pokutování jiných přestupků mi to přijde jako nesmysl,“ uvádí dále Vala, který si vysloužil přezdívku „Strašák“. S finančními „pohlavky“ od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Tedy i při cestě na stadion. Bude rovněž hrozit i zákaz vstupu na stadiony.

Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

Pokud se pyrotechnika nebude rozlišovat, je to zvláštní

Nový přístup nerozlišuje druhy pyrotechniky. Trest by měl tedy čekat na toho, kdo zcela nezodpovědně vhodí do sektoru či na trávník ohlušující dělbuch – o kterém Vala mluví jako o granátu – i fanouška, jenž jen barevným „bengálským ohněm“ doprovodí nápadité choreo, které má pozvednout celkovou kulisu zápasu. Byť občas musí rozhodčí v případě nadměrného použití tohoto typu pyrotechniky utkání přerušit kvůli horší viditelnosti.

„Věřím, že na to bude případně brán ohled a zřetel. Ale pokud se to nebude rozlišovat, je to zvláštní. Dává to velkou moc do rukou úředníků ohledně trestání. Opravdu tomu moc nerozumím,“ konstatuje Vala. Myslí si, že novela zapříčiní kompletní odchod pyrotechniky ze stadionů, nebo se na ní fanoušci nebudou ohlížet? „Žiju v určité bublině lidí, kteří to vidí podobně jako já. Ale nechci mluvit za všechny na tribuně. Jsem přesvědčený, že se najdou tací, kteří novelu přivítají, pak i ti, kterým je to úplně jedno,“ dodává.

Politici každopádně mají za to, že je velmi tenká hranice mezi bezpečným a nebezpečným používáním pyrotechniky a je potřeba vymýtit jakékoliv riziko. Pokud by tuzemští příznivci vždy zapalovali blikající, svítivé, v horším případě výbušné propriety, a ponechali je ve svém kotli, pravděpodobně by přestupková novela nevznikla. Ovšem pamatujeme řadu případů, kdy někdo bezmyšlenkovitě hodil pyrotechniku na fanoušky z jiného sektoru nebo na trávník a ohrozil tím hráče.

Vala uvádí, že pokud jde o rozumnou formu nakládání s pyrotechnikou – tedy ono efektní dotvoření atmosféry – fotbalisté Slavie si nijak zásadně na „rozsvícené“ tribuny nestěžovali.

„Je to podobné jako na tribuně. Najdou se hráči, kteří to milují. Kteří to berou jako já, že to je umocnění zážitku. Pak jsou tam určitě ti, kteří to moc rádi nemají. Ale co jsem se s hráči tak bavil, rozhodně jich to víc mělo rádo. Kvitovali to a líbilo se jim to. Nicméně teď myslím vizuální stránku. Jakmile za to klub dostal pokutu, říkali si: ‚Stojí to za ty prachy?‘ Ale když odhlédnu od pokut, brali to jako pěkné dokreslení kulisy,“ uzavírá „Strašák“, který působí jako obchodní ředitel v jedné firmě vyrábějící identifikačních náramky či pásky, stejně tak reflexní i silikonové náramky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS
Politika

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama