Daniel Křetínský se před takřka dvěma týdny stal jedním z majitelů fotbalového West Hamu United. Fanoušci „kladivářů“ doufají, že příchod českého miliardáře klub pozvedne a bude znamenat větší sílu na přestupovém trhu. Trenér David Moyes věří, že Křetínský nepředvede něco podobného jako před několika lety v případě Sparty Praha a „experimentu Stramaccioni“. Doufá, že tentokrát bude utrácet moudře.
Podíl 27 procent West Hamu je nyní v rukách Daniela Křetínského. Příchod úspěšného českého byznysmena zároveň vlastnícího Spartu Praha povětšinou fanoušci londýnského klubu vítali. Věří, že prostředky Křetínského, který zároveň usedl do představenstva, ještě více zintenzivní vzestupný trend „kladivářů“ v poslední době.
MS ve fotbale 2022
Co přesně čtvrtý nejbohatší Čech po boku dosavadních vlastníků Davidů Sullivana a Golda s klubem provede, zatím není jasné. Respektive trenér hlavního týmu David Moyes už jednu změnu pocítil. „Teď jsme do tréninkového areálu dostali nový kávovar,“ poznamenal skotský kouč s úsměvem v rozhovoru pro Evening Standard.
Lepší káva je samozřejmě dobrý začátek, ale závan české investice by měl být v dalších měsících a letech výraznější. Moyes věří, že Křetínský bude utrácet s rozmyslem i proto, že už měl možnost se s ním setkat.
„Za mě je to okouzlující chlapík a jde o velmi dobré doplnění představenstva. Vypadá to, že West Ham udělal dobrý krok,“ komentoval trenér aktuálně čtvrtého týmu Premier League.
„Věřím, že budeme utrácet moudře a účelně. Tenhle klub pár let zpátky utratil za hráče jmění a nefungovalo to. Hlavně je potřeba nebláznit a neudělat něco, čeho bychom litovali,“ pokračoval Moyes.
Peníze by měly jít do tréninkového areálu
Na Spartě už Křetínský udělal jeden krok, kterého s odstupem času litovali snad všichni lidé přející letenskému klubu úspěch. V květnu 2017 přivedl do Prahy s velkou pompou Itala Andreu Stramaccioniho, někdejšího kouče Interu Milán. Plány byly velké, paralelně s tím nebyl malý ani balík peněz, který padl na plat pro trenéra, ale hlavně na zakoupení zahraničních posil (zhruba 260 milionů korun). Internacionalizace se neosvědčila, Sparta skončila v lize až na pátém místě, v Evropské lize pak dohrála hned v prvním předkole.
Kečup se v Premier League stává nepřípustným. Oblíbenou omáčku zakazuje i Gerrard
Nároky na životosprávu profesionálních hráčů jsou čím dál tím větší. A konkrétně v nejlepší fotbalové lize na světě Premier League se šíří zajímavý trend. Čerstvě jmenovaní trenéři Antonio Conte a Steven Gerrard zařadili kečup na seznam věcí, které by fotbalisté neměli konzumovat.
Po „experimentu Stramaccioni“ (tedy po sezoně 2017–2018) skončil klub v historicky nejvyšší ztrátě 723,8 milionu korun.
Tuto kapitolu Sparty pravděpodobně příznivci West Hamu neznají, a proto věří v to, že s extra financemi z kapsy 46letého Křetínského bude nakládáno rozumně.
Pozvednout by podle Moyese chtělo i tréninkové centrum Rush Green. „Chce to investovat do věcí, které jsou důležité. Nová sedadla na hlavním stadionu, přilákání většího množství lidí, možná renovace tréninkového areálu. Nevím, kam přesně nová investice půjde, ale vždy je snadné říct, že půjde jen na hráče. Možná v budoucnu půjde, ale musí se dávat pozor,“ uvedl rodák z Glasgow.
Ve své současné pozici se cítí komfortně a vztah s vedením prý klape. „V tuto chvíli mám opravdu skvělou podporu. Když jdu za lidmi z vedení klubu s tím, že něco potřebuji, udělají vše pro to, aby mi vyhověli,“ pochvaloval si, jak mu šéfové naslouchají.
Co všechno přijde po novém kávovaru?