Kolín nad Rýnem je po Frankfurtu nad Mohanem dalším německým městem, které se na období ramadánu rozzáří bohatou světelnou výzdobou, píše deník Bild. Němci dosud zdobili osvětlením města převážně o křesťanských Vánocích.
Každý, kdo se bude od 10. března do 9. dubna procházet ulicemi čtvrtého největšího města v Německu, uvidí zářící půlměsíce, hesla „Kareem“ a „ramadán“. Milionový Kolín nad Rýnem má jednu z nejpočetnějších muslimských komunit v Německu a přibližně 35 mešit, píše Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Extrémní počasí na Sněžce: Vrchol hory zasáhl orkán, horská služba varuje i před ledovkou
Ve Frankfurtu žije až 150 tisíc muslimů, kteří tvoří téměř 15 procent celkové populace. Centrum města zdobí zlaté hvězdy, zářící půlměsíce i barevné orientální lucerny. Všemu navíc dominuje obrovský nápis „Happy Ramadan“ (šťastný ramadán).
Nedozírné následky? V německém parlamentu může zasednout islámská strana, píše Bild
V německém parlamentu by v blízké budoucnosti mohla zasednout odnož Erdoganovy islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), píše deník Bild. Pokud totiž koaliční vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze prosadí novelu zákona, která by zkrátila dobu pro udělování německého občanství migrantům, taková strana by v Německu mohla nejen vzniknout, ale vzhledem k početné přistěhovalecké komunitě z Turecka mít i slušnou voličskou základnu, upozorňují experti.
Vzorem pro světelnou výzdobu se oběma německým městům stala britská metropole Londýn. Tam ramadánový světelný řetěz pověsili loni u Piccadilly Circus.
Zatímco osvětlení ve Frankfurtu bude daňové poplatníky stát až 100 000 eur (v přepočtu 2,53 milionu korun), výzdoba v Kolíně je financována z darů.
Ve Vídni vzbudil nápad vyzdobit město během ramadánu prudký odpor. S projektem přišla strana turecké menšiny SÖZ. Ve Vídni je totiž islám s 200 000 věřícími druhým největším náboženstvím po římskokatolické církvi, píše web deníku Heute.
„Výzdoba osvětlením během ramadánu nepřipadá v úvahu. Podle mého názoru je nápad známkou nepochopené tolerance a zcela špatným signálem,“ uvedla rakouská ministryně pro integraci Susanne Raabová. „Lidé, kteří k nám přicházejí a žijí s námi, se musí přizpůsobit hodnotám většinové společnosti a ne naopak,“ dodala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nehoda boeingu na letišti v Houstonu